Marek Suski: od dzisiaj mamy rząd mniejszościowy

18 Września 2020, 9:03

Marek Suski, wpływowy polityk PiS i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego był w piątek gościem TVN24. Podczas rozmowy przyznał, że czwartkowe głosowania ws. zakazu hodowli zwierząt futerkowych de facto oznaczają koniec Zjednoczonej Prawicy.

Zjednoczona Prawica podzielona

Przeciwko ustawie forsowanej przez Jarosława Kaczyńskiego zagłosowali posłowie Solidarnej Polski, Konfederacji oraz PSL, Porozumienie wstrzymało się od głosu. Przeciw było także 17 posłów PiS, w tym minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Marek Suski przyznał w TVN24, że tym samym Koalicjanci są już poza Koalicją, a PiS stracił koalicyjną większość w Sejmie.

- Sytuacja jest poważna, ale mamy miesiąc do następnego posiedzenia - dodał Marek Suski.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska oświadczyła w nocy z czwartku na piątek, że w sprawie posłów klubu PiS, którzy głosowali przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt podjęte zostaną decyzje zgodnie ze statutem partii. Marek Suski potwierdził, że tak podczas posiedzenia Klubu powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z kolei Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS, dodał w „Kwadransie politycznym” TVP1, że jeszcze dzisiaj będą podjęte decyzje przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w kwestii zawieszenia w prawach członka PiS posłów, członków PiS, którzy głosowali [przeciw] bądź wstrzymali się bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach w sprawie tej ustawy i to będzie, dzisiaj te decyzje będą podjęte.

- Będziemy o nich komunikować po podpisaniu przez pana prezesa, natomiast co do dalszych działań. Cóż, można powiedzieć tak, że nie wykluczamy też rządu mniejszościowego – stwierdził K. Sobolewski.

Rząd mniejszościowy

- Od dzisiaj mamy w Polsce rząd mniejszościowy - jednoznacznie przyznał Marek Suski w TVN24. Rządy mniejszościowe już w Polsce były; Buzka, Belki, Olszewskiego, poprzedni rząd PiS. To nie jest sytuacja, że coś tu się wali - dodał. Jak podkreślił, "Polska ma rząd i ma dobry rząd". 

Marek Suski zapowiedział, że decyzje co do zmian w rządzie "zapadną na kierownictwie", a decyzję o odwołaniu "kieruje premier", ale "koalicjanci muszą się z tym liczyć".

- W mojej opinii nie zostaną w rządzie - powiedział Marek Suski. Zaznaczył, że nie ma obecnie scenariusza przyspieszonych wyborów, ale jest to prawdopodobne. Wcześniej, jeszcze przed głosowaniem, zawieszono także rozmowy koalicyjne w sprawie rekonstrukcji rządu.

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Obejmuje ona zakaz hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów. 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Ustawę poparło 176 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poparła ją także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz z Porozumienia. Wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, dwóch było przeciw. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz