A.Niedzielski chce poprawić jakość obsługi pacjentów

18 Września 2020, 9:31

Reformy systemowe, w tym zdefiniowanie nowej sieci szpitali, a także poprawę jakości obsługi pacjenta - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreśla, poziom obsługi pacjenta ma ogromny wpływ na ocenę jakości leczenia. Minister, który na przełomie września i października ma przedstawić recovery plan, ujawnia coraz więcej szczegółów planowanych zmian.

Niedzielski pytany w czwartek wieczorem w TVP Info o plan działań i cele na najbliższy czas przypomniał, że jego pierwszym krokiem jako ministra było zdefiniowanie strategii jesiennej walki z pandemią. Jak mówił, plan opublikował tydzień po objęciu urzędu.

Szef MZ zapowiedział, że na przełomie września i października przedstawi plan odbudowy ochrony zdrowia Polaków, jako odpowiedź na ograniczeniu dostępu do świadczeń medycznych w początkowym okresie epidemii i zaniechanie przez wielu Polaków badań profilaktycznych.
 
Sieć szpitali do zmiany
 
Następnie – jak mówił – zajmie się reformami systemowymi, w tym "przede wszystkim reformą w zakresie szpitalnictwa, czyli zdefiniowaniem nowej sieci szpitali, bo taki wymóg jest związany ze zbliżającym się czerwcem 2021 r. (do końca czerwca 2021 r. obowiązują umowy ze szpitalami w sieci - przyp. red.)".
 
Jakość obsługi pacjentów
 
- Jednocześnie bardzo mocno chciałbym postawić na aspekty jakościowe, nie tylko w sensie medycznym, ale związane z pewną kulturą obsługi pacjentów. Tym, czego moim zdaniem bardzo brakuje w naszym sektorze medycznym, są właśnie standardy klienckie świadczenia usług medycznych; to, że musimy czekać, będąc w rejestracji, to, czy jesteśmy obsługiwani w sposób zgodny ze standardami, które panują wszędzie w całej gospodarce, to, żeby pacjenci otrzymywali właściwą informację i koordynację procesu leczenia" – wskazał A. Niedzielski. Jak dodał, te zagadnienia, choć nie są stricte medyczne, mają ogromny wpływ na ocenę jakości leczenia.
 
Skala zachorowań może się zwiększać, ale ważna ilość ciężkich przypadków i zgonów 
 
Minister zdrowia odniósł się również do rosnącej liczby przypadków koronawirusa. - Przede wszystkim nie należy być zaskoczonym, bo rzeczywiście ta skala zachorowań może się zwiększać. Dzieje się tak dlatego, bo przywracamy normalne funkcjonowanie, nasza gospodarka powoli wraca na nowe-stare tory, dzieci wróciły do szkół, do przedszkoli, dlatego ta skala zachorowań na pewno się zwiększy- wskazał Adam Niedzielski. Uspokajał, że skala zachorowań ponad 800 w czwartek nie jest dla resortu zaskoczeniem.
 
Z kolei w piątek rano w "Jeden na jeden" w TVN24 minister wskazywał, że "liczba nowo wykazanych pacjentów nie jest najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii". - Jest nim to, ile mamy ciężkich przypadków i ile mamy zgonów - mówił
Jak zapewniał, "w ramach tej statystyki jesteśmy na antypodach, na najlepszych miejscach w Europie".
 
Pytany, w kontekście liczby wykonywanych testów, czy mamy rzeczywisty obraz epidemii w Polsce, A.Niedzielski odparł: - Moim zdaniem jak najbardziej. Jak podkreślał, różnica między naszym potencjałem, a liczbą rzeczywiście wykonywanych testów badaniami nie oznacza deficytu sprawności działań. Podkreślał, że liczba badań wynika z kryteriów ryzyka, kryteriów kwalifikacji pacjentów do badań. 
 
  
Ustawa o zdejmowaniu odpowiedzialności urzędników już niepotrzebna
 
Szef resortu zdrowia był też pytany w TVN24 o zapisy w projekcie noweli ustawy covidowej, których celem miało być wprowadzenie rozwiązania pozwalającego nie uznawać za przestępstwo czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19. Projekt ostatecznie został wycofany z czwartkowego porządku obrad w Sejmie.
 
- Od dwudziestu lat jestem urzędnikiem państwowym również, działam w ramach prawa, które od 20 lat było stanowione. Ja nie widzę tutaj zagrożenia tą ekstraordynaryjną sytuacją, która miała miejsce w marcu, na wiosnę, kiedy rozpoczynała się pandemia i trzeba było podejmować szybkie decyzje - mówił. - Moim zdaniem taka ustawa już w tej chwili nie jest potrzebna - stwierdził.
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz