W Polsce będzie ponad 2,5 mln szczepionek przeciw grypie

18 Września 2020, 12:57 Adam Niedzielski NFZ

Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień przeciw grypie w Polsce - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Jak poinformował podczas piątkowego briefingu prasowego minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepionek przeciw grypie będzie o 0,5 mln dawek więcej.

Przypomnijmy, że z informacji przekazywanych przez resort zdrowia z początkiem września, Polska miała zadeklarowane przez producentów 1,8 mln dawek szczepionek, w tym 650 tys. refundowanych. Resort zapewniał wówczas, że trwają rozmowy z producentami ws. zwiększenia dawek szczepionek w dystrybucji o kolejne 200 tys. dawek (czytaj: MZ: szczepionek przeciw grypie nie zabraknie)

CzytajM.Miłkowski: szczepionek przeciw grypie nie zabraknie

- Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek przeciwko grypie. Te rezerwy zwiększą się na ponad pół miliona szczepień. W tej chwili jesteśmy już po zakończonym postępowaniu zorganizowanym przez Agencję Rezerw Materiałowych i będziemy korzystali z tych ofert, które zostały złożone - wyjaśnił. Zastrzegał, że jest to liczba większa niż pół miliona, ale nie może ujawnić dokładnej liczby, bo to dotyczy rezerw państwowych.

Jak dodał, łączna liczba szczepionek przeciw grypie w dyspozycji Polski wyniesie "powyżej 2,5 mln dawek". - To pozwoli na dwa razy większą wyszczepialność względem poprzednich lat - dodał.

Zobacz również: 

Zapowiedział, że gdy będą już określone terminy w ramach nowej dostawy, patrząc na to co będzie działo się w aptekach i jakie będzie zapotrzebowanie, nie będzie problemu aby zorganizować kolejne dostawy.

Szczepionki przeciw koronawirusowi

Minister pytany o szczepionki przeciw koronawirusowi, przypomniał, ze Polska jest w europejskim mechanizmie zakupowym.

- Wszystkie kraje Unii zrzucają się na szczepionkę, współfinansują granty, które są przekazywane do kilku firm, które bardzo intensywnie pracują - wyjaśnił. Jak mówił, jest siedmiu lub ośmiu potencjalnych dostawców, a jeden jest już w III fazie badań i deklaruje, że szczepionka produkcyjnie będzie gotowa w grudniu.

Jednocześnie minister wyraził przekonanie, że "realna ocena jest taka, że na wiosnę jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli już szczepionkę".

Dopytywany o cenę, powiedział, że jest ona stosunkowo niska - niecałe dwa euro.

Reglamentacja szczepionek przeciw grypie

Minister pytany o wprowadzoną od piątku reglamentację szczepionek przeciw grypie mówił, że jest to "reakcja na niepokojące sygnały". - Mieliśmy przypadek wydania 25 szczepionek na jednego pacjenta i to szybka reakcja, by nie do puścić do eskalacji obrotu, być może na rynku wtórnym, bo nie wiem dla jakich celów tacy pacjenci to kupują - stwierdził. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz