Umowa KE z Sanofi i GSK na zakup szczepionek COVID-19

18 Września 2020, 16:02 europa komisja europejska parlament

W związku ze zbliżającym się terminem przystąpienia do programu zakupu szczepionek WHO, Unia Europejska podpisała umowę z producentami potencjalnej szczepionki COVID-19, Sanofi i GlaxoSmithKline.

Dzięki umowie francuscy i brytyjscy producenci leków, którzy połączyli siły w celu wyprodukowania szczepionki opartej na rekombinowanym białku, dostarczą Unii Europejskiej do 300 mln dawek swojego produktu, gdy ten zostanie zatwierdzony przez organy regulacyjne. W zamian za uprzywilejowany dostęp do dawek szczepionek, Komisja Europejska sfinansuje część kosztów początkowych, jakie ponoszą producenci szczepionek. 

Transakcja jest następstwem przedwczesnego zakupu przez UE, 400 mln potencjalnych dawek szczepionek od brytyjskiego producenta AstraZeneca. 

Sanofi i GSK rozpoczęły w tym miesiącu badania kliniczne swojej szczepionki i zamierzają osiągnąć ostateczny etap testów do grudnia. Obie firmy deklarują zdolność produkcyjną, nawet do 1 mld dawek szczepionek rocznie.

Kandydat na szczepionkę wykorzystuje tę samą technologię opartą na rekombinowanym białku, co jedna ze szczepionek firmy Sanofi na grypę sezonową. Będzie on połączony z adiuwantem, substancją wyprodukowaną przez GSK, która działa jak wzmacniacz szczepionki.

Sanofi pracuje również nad kolejną potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 z amerykańską firmą Translate Bio, wykorzystującą technologię zwaną mRNA.

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz