A. Niedzielski: znacznie zwiększyliśmy liczbę szczepionek

21 Września 2020, 10:00

- Liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln - minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał w poniedziałek Programie 1 Polskiego Radia.

Minister uspokajał, że "najlepiej zaszczepić się w okolicy listopada, więc jest jeszcze trochę czasu".

- Zwiększyliśmy wydatnie liczbę dostępnych szczepień w Polsce. Początkowo było to 1,8 mln. W tej chwili możemy liczyć, że będzie to liczba powyżej 2,5 mln - wskazywał.

Odnosząc się do weekendowego wzrostu zakażeń (sobota - 1002 przypadki, niedziela - 910), A. Niedzielski mówił, że "w Polsce przywracane jest normalne funkcjonowanie służb i instytucji; dzieci poszły do szkoły, a rodzice coraz rzadziej pracują zdalnie. Jak mówił, ta sytuacja ma wpływ na wzrost liczby zachorowań.

Jak podkreślał, "kluczowa z punktu widzenia wydolności systemu zdrowia jest liczba osób leczonych na COVID-19 w szpitalach oraz chorych, podłączonych do respiratora".

- Baza łóżek, którą obecnie mamy przygotowaną w systemie covidowym na przyjęcie chorych to ok. 10 tys. Zajętych aktualnie jest około 2 tys. łóżek - zaznaczył. Jak dodał, zajętych jest też ok. 80 z 400 dostępnych w systemie COVID-owym respiratorów.
 
 
Recovery plan

Minister poinformował, że resort będzie chciał zaproponować trzy strumienie działań, "które mają na celu likwidację deficytu zdrowia". Szczegóły recovery planu przedstawiał na piątkowej konferencji prasowej.

- Pierwszy to program profilaktyczny, który będzie powszechny i dostępny dla każdego w wieku powyżej 40. roku życia. Będziemy chcieli też znieść limity na poziomie specjalistyki (ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - przyp. red.), aby można było ten deficyt zdrowotny nadganiać - wyjaśniał.

- No i wreszcie krajowa sieć onkologiczna i działania w zakresie kardiologii. W tych zakresach na pewno zaproponujemy bardzo konkretne działania - zapowiedział.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz