O zdrowiu w Brukseli. Najważniejsze wydarzenia

21 Września 2020, 11:06 Unia Europejska, flaga

Co działo się w minionym tygodniu w Unii Europejskiej w temacie zdrowia?

Poniżej skrót najważniejszych wydarzeń.

 

KE przystępuje do programu na rzecz globalnego dostępu do szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 (COVAX)

18 września Komisja Europejska potwierdziła swój udział w programie COVAX. Inicjatywa ta ma służyć zapewnieniu sprawiedliwego dostępu do przystępnych cenowo szczepionek przeciwko koronawirusowi. KE zapowiedziała także, że zasili program wkładem w wysokości 400 mln euro. Ursula von der Leyen powiedziała: Nie wystarczy tylko wynaleźć szczepionkę. Musimy zadbać o to, by obywatele na całym świecie mieli do niej dostęp. Nasze zdecydowane zaangażowanie się w program COVAX jest kolejnym sygnałem dla wszystkich osób potrzebujących szczepionki, gdziekolwiek mieszkają, że pamiętamy o nich. Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni.

Druga umowa na potencjalną szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2

18 września weszła w życie umowa pomiędzy Sanofi-GSK a Komisją Europejską. Umowa umożliwi wszystkim państwom członkowskim UE zakup do 300 milionów dawek szczepionki Sanofi-GSK. Ponadto państwa członkowskie będą mogły przekazać zarezerwowane dawki krajom o niższych i średnich dochodach. 

150 mln euro na transport podstawowych artykułów medycznych do walki z koronawirusem

17 września KE poinformowała o dotychczasowym przeznaczeniu 150 mln euro na transport podstawowych artykułów medycznych do Europy. Pomoc dla 18 krajów członkowskich i Wielkiej Brytanii była możliwa dzięki instrumentowi wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (ESI). Dotychczasowa kwota to część z 220 mln euro wyasygnowanych w kwietniu br. przez EU m.in. na transport niezbędnych wyrobów medycznych.

UE na drodze do czystszego środowiska

17 września Komisja Europejska przedstawiła plan ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Działanie to ma przybliżyć Wspólnotę do osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 r.

Debata o stanie UE

16 września odbyła się debata o stanie Unii Europejskiej (SOTEU). To doroczne wydarzenie, podczas którego przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) przedstawia główne wyzwania i działania UE, przed którymi stoi i które realizuje obecnie Wspólnota. Ursula von der Leyen w czasie swojego przemówienia odnosiła się również do tematów zdrowotnych. Mówiła m.in. o 

organizacji światowego szczytu zdrowia w 2021 r. we współpracy z Premierem Włoch Giuseppe Conte w ramach włoskiej prezydencji G20, jako odpowiedzi na światowy kryzys zdrowotny; zapewnieniu powszechnego dostępu do przyszłych szczepień przeciwko SARS-CoV-2, czy o potrzebie zwiększenia kompetencji zdrowotnych na poziomie UE. Więcej informacji tutaj.

Zatrudnienie i rozwój społeczny w Europie 2020

15 września ukazała się tegoroczna edycja raportu „Employment and Social Developments in Europe 2020”. Przegląd przedstawia aktualną analizę ekonomiczną zatrudnienia i trendów społecznych w Europie oraz omawia powiązane z nimi polityki. Jest to flagowy raport analityczny Komisji Europejskiej w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych. Jego najnowsze wydanie odnosi się także do kwestii związanych pośrednio i bezpośrednio z pandemią koronawirusa. Dokument dostępny tutaj.

Testy systemu łączącego działanie aplikacji mobilnych związanych z koronawirusem

14 września Komisja Europejska rozpoczęła testy systemu integrującego działanie aplikacji mobilnych w krajach UE służących do monitorowania zachorowań oraz ostrzegania przed zakażeniem koronawirusem. W testach uczestniczą Czechy, Dania, Niemcy, Irlandia, Włochy i Łotwa. Docelowo „interoperability gateway” ma zintegrować działanie aplikacji we wszystkich krajach Wspólnoty.

Rozmowy przywódców UE i Chin

Szeroka agenda spotkania dotyczyła tematów takich jak m.in. handel i inwestycje, zmiany klimatyczne, a także odpowiedź na pandemię koronawirusa. We wspólnym stanowisku Przewodniczącej KE – Ursuli von der Leyen, Przewodniczącego Rady UE – Chalres’a Michel’a oraz Kanclerz Niemiec – Angeli Merkel czytamy, że podczas rozmowy poruszano kwestie takie jak potrzeba intensyfikacji badań naukowych oraz prac nad szczepionką na SARS-CoV-2, a także wzmocnienie roli Światowej Organizacji Zdrowia, w tym pełne wdrożenie zapisów Rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia z maja 2020 r.

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz