Pierwszy robot chirurgiczny w Trójmieście

21 Września 2020, 12:29

Od października pacjenci z Gdańska będą mogli skorzystać z komercyjnej oferty zabiegów urologicznych z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

Robot chirurgiczny da Vinci już został zainstalowany i uruchomiony w Szpitalu Św. Wojciecha. Jest to pierwszy robot chirurgiczny  da Vinci na Pomorzu. Pierwsza operacja z udziałem robota odbyć się ma pod koniec września.  

Każdego roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 164 tys. Polaków ( 99,7 tys. zgonów). Struktura zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn kształtuje się  podobnie jak w krajach Europy Zachodniej – rak gruczołu jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych. (19,7 %) rak płuca zajmuje drugą pozycję (16,7%) 

Mniejsza inwazyjność i mniej powikłań

Do najczęściej wykonywanych zabiegów w asyście robota chirurgicznego Da Vinci należy prostatektomia radykalna. Zabiegi urologiczne w asyście robota  chirurgicznego Da Vinci charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne,  w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm. Operacje przy wsparciu robota  chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań,  poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz  krótszym okresem rekonwalescencji.  

Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji ulega skróceniu. Po trzech dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany  do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz