Pacjent z katarem na SOR

21 Września 2020, 14:07 stetoskop telefon informatyzacja

W sierpniu Rzecznik Praw Pacjenta odebrał 3926 sygnałów od pacjentów. W przeciwieństwie do lat poprzednich, w tym roku, najwięcej zgłoszeń dotyczyło Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Jak informował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, w okresie pandemii nastąpił wzrost sygnałów związanych z ograniczonym dostępem do świadczeń, tj. trudności z dodzwonieniem się do rejestracji, odmowy wizyty osobistej bądź wizyty domowej z powodu epidemii, czy obaw o prawidłowości postawienia diagnozy w ramach teleporady.

Od marca do czerwca udzielono o 12 mln mniej porad lekarskich w POZ, w porównaniu z poprzednimi latami. W analogicznych okresach w 2019 i 2018 r. lekarze rodzinni zrealizowani ponad 55 mln porad. W tym roku liczba ta wyniosła 43 mln. Nie wiemy jednak jaką część z tych porad stanowiły telekonsultacje. Dopiero od 1 września lekarze zostali zobligowani do sprawozdawania w jakiej formule odbyła się porada lekarska.

Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdził już 7 tys. placówek POZ. Problem z dostępnością do świadczeń stwierdzono u blisko 20 proc. z nich. - Jeśli placówka unika pacjenta, wówczas Fundusz prowadzi kontrolę. Nie chodzi o nakładanie sankcji a o rozwiązanie problemu - mówił Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ.

Więcej świadczeń szpitalnych

Oprócz problemu z dodzwonieniem się do lekarzy, chorzy narzekają na to, że lekarze, zamiast zapisać ich na wizytę osobistą, odsyłają ich na SOR lub do nocnej opieki lekarskiej.

Tak też między innymi, NFZ typował placówki do kontroli, biorąc pod lupę podmioty z dużą liczbą skierowań pacjentów do SOR bądź Izb Przyjęć, gdzie tylko w czerwcu 2020 r. odnotowano średnio, dwukrotny wzrost udzielonych świadczeń. Wzrost dotyczył przede wszystkim świadczeń podstawowych: tj. porada lekarska, podstawowe badania diagnostyczne czy opieka pielęgniarska. Nie odnotowano w tym czasie tendencji wzrostowej w liczbie przyjęć pacjentów w stanie ciężkim.

-Na mapie świadczeń są miejsca, do których mamy zastrzeżenia i gdzie pacjenci są niezadowoleni. Odbieramy sygnały dyrektorów szpitali o sytuacjach, które powinny być rozwiązywane na etapie POZ. Podstawowa Opieka Zdrowotna powinna być "sitem", które tych pacjentów powinno wychwycić, a dopiero później pacjenci powinni być kierowani do AOS i szpitali - mówił Bartłomiej Chmielowiec.

 -Pacjent z podejrzeniem COVID i pacjent z zakażeniem COVID , jest takim samym pacjentem w systemie a system powinien być otwarty na każdego pacjenta. Każdy z nasz może być pacjentem zakażonym. Nikt z nas nie chce być persona non grata - apelował Rzecznik Praw Pacjenta.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz