WHO: 156 krajów w sojuszu COVAX

22 Września 2020, 12:42 who swiatowa organizacja zdrowia

156 krajów przyłączyło się do programu na rzecz sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Do sojuszu nie przystąpiły Chiny i Stany Zjednoczone.

COVAX to sojusz, w ramach którego Światowa Organizacja Zdrowia planuje dostarczyć na całym świecie 2 mld szczepionek, do końca 2021 r. Ideą sojuszu jest to, by globalna dystrybucja potencjalnego remedium na pandemię była sprawiedliwa. Jako pierwsi, szczepionkę otrzymać mieliby pracownicy ochrony zdrowia i osoby z grup podwyższonego ryzyka.

Na ten moment, do sojuszu przystąpiło 156 krajów. Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, na badania i rozwój szczepionek udało się zebrać już 1,4 mld USD, ale do pełnej realizacji celów brakuje kolejnych 700-800 mld USD.

Na liście sojuszników, wśród krajów bogatych, brakuje m.in. reprezentacji Stanów Zjednoczonych czy Chin, które stawiają na dystrybucję szczepień we własnym zakresie. Z drugiej strony Francja i Niemcy oświadczyły, że mimo przystąpienia do programu COVAX i zapewnieniu funduszy, kraje te, będą pozyskiwać kolejne dawki szczepionek wyłącznie z europejskiego programu zamówień centralnych.

- To nie działalność charytatywna, a działanie, które leży w interesie każdego z nas. Toniemy lub pływamy razem ... To nie tylko właściwa rzecz, ale mądra rzecz  - mówił w poniedziałek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

 

 

 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz