Prezydent Duda i Marszałek Grodzki o karaniu lekarzy

22 Września 2020, 15:08 tomasz grodzki

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się "w cztery oczy" z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Rozmawiali m.in. o zapisach dotyczących karania lekarzy w świetle art. 37a. Spotkanie było planowane jeszcze przed kryzysem koalicyjnym.

 

"Ten artykuł powinien być zniesiony"

- To spotkanie było umawiane jeszcze przed ustawą o ochronie zwierząt i dotyczyło nie tylko tej ustawy. Rozmawialiśmy także o osławionym artykule 37a dotyczącym kar za nieumyślne spowodowanie śmierci, która to ustawa wywołała gwałtowne reakcje i mnóstwo obaw w środowisku młodych lekarzy, co negatywnie skutkuje już tym, że liczba rezydentur w Polsce dla kandydatów na chirurgów nie została w znacznej mierze obsadzona. Młodzi ludzie mówią, że skoro mają iść do bezwzględnego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, to wolą być dermatologami, fizykoterapeutami czy uprawiać dyscypliny medyczne, które są mniej obarczone ryzykiem utraty pacjenta - powiedział Marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą.

- To już się dzieje i wymaga pilnej reakcji organów państwa, bo za chwilę nie będzie nas miał kto operować. Już dzisiaj średnia wieku chirurgów przekracza 50 lat - dodał Marszałek T.Grodzki.

Ten artykuł powinien być zniesiony. I taka inicjatywa poszła z Senatu do Sejmu, tylko zalega w szufladach sejmowych i powinna być rozpatrzona - podsumował Marszałek Senatu.

O co chodzi w art. 37a

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czerwcu tzw. tarczę antykryzysową 4.0, która zmieniła też m.in. art. 37a Kodeksu karnego. Samorząd lekarski obawia się wynikającego z tej zmiany zwiększenia represji wobec lekarzy.

Tutaj pisaliśmy o treści przepisu: Cicha zmiana odpowiedzialności karnej lekarzy

- Wejście w życie nowelizacji tego przepisu Kodeksu karnego, której celem jest zmiana zasad wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, będzie bowiem także obejmować te sprawy, w których lekarz niosący pomoc medyczną w sposób nieumyślny popełnią tzw. błąd lekarski" - ocenił zapis samorząd lekarski. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz