PhRMA: "nie" dla kart podarunkowych Trumpa na leki

22 Września 2020, 14:25 donald trump

Przemysł farmaceutyczny odrzucił plan administracji Donalda Trumpa dotyczący wysyłania seniorom jednorazowych kart oszczędnościowych przed listopadowymi wyborami. Naciski administracji prezydenta na ten element storpedowały wstępnie zawarte z branżą porozumienie.

Przypomnijmy, że w lipcu prezydent Donald Trump wydał cztery dekrety dotyczące obniżki cen leków. Wciąż jednak prezydent nie wydał ostatecznego rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie. Prezydent do rozmów z branżą, przystąpił jednak miesiąc później.

Jak donosi New York Times, producenci leków i administracja USA, byli bliscy zawarcia porozumienia, które zbliżyłoby Donalda Trumpa do realizacji swoich postulatów. Projekt umowy o wartości 150 mld USD miał obniżyć koszty bieżące (wynikające ze współczynnika wartości współpłacenia) pacjentów objętych ubezpieczeniem Medicare. Finalizację ugody przekreśliło jednak jedno z żądań administracji Białego Domu. 

Według źródeł NYT, szef sztabu Białego Domu Mark Meadows miał nalegać, aby dodatkowo, branża pokryła koszty kart podarunkowych o wartości 100 USD, które miałyby zostać rozesłanie do seniorów przed wyborami 3 listopada. Beneficjenci kart, mogliby je przeznaczyć, na pokrycie wydatków związanych z zakupem leków. 

Biorący udział w negocjacjach przedstawiciele izby handlowej PhRMA stwierdzają, że wysłanie kart do seniorów w perspektywie bliskiego terminu wyborów, byłoby nieodpowiedzialne.

Rzecznika izby handlowej reprezentującej branżę farmaceutyczną w rozmowie z NYT zapewnia, że "jednorazowe karty oszczędnościowe nie przyniosą trwałej pomocy ani nie przyspieszą fundamentalnych reform niezbędnych do tego, aby seniorów było stać na zakup leków" i dodała, że organizacja „nie może zgodzić się na plan administracji dotyczący wydawania jednorazowych kart oszczędnościowych tuż przed wyborami prezydenckimi”. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz