Anglia: od czwartku nowe restrykcje

23 Września 2020, 10:43 Boris Johnson premier

Premier Boris Johnson stwierdził we wtorek, że Wielka Brytania "osiągnęła niebezpieczny punkt krytyczny", jak ma to miejsce w innych krajach, tj. Hiszpania czy Francja. Premier Wielkiej Brytanii ogłosił przy tym nowe restrykcje, które będą od czwartku, obowiązywać na terenie Anglii.

Jak zapewniał premier, nowe restrykcje nie są powrotem do lockdownu. Zapewnił, że szkoły, uczelnie, uniwersytety oraz prywatne przedsiębiorstwa, będą mogły pozostać otwarte w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa. W przypadku firm prywatnych rząd jedynie zaleca, w miarę możliwości, pracę z domu.
 
Jednocześnie szef rządu stwierdził, że Wielka Brytania znajduje się w punkcie krytycznym, a współczynnik wartości R w całym kraju utrzymuje się na poziome powyżej 1. To oznacza, że epidemia się rozwija - stwierdził Boris Johnson.
 
Nowe restrykcje dla branży weselnej i gastronomicznej
 
W odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń, od czwartku 24 września wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii muszą być zamykane o godz. 22. Ponadto wprowadzony zostanie prawny wymóg obsługi klientów wyłącznie przy stolikach.
 
Również zmniejszona zostanie liczba osób mogących brać udział w ślubach i weselach – z 30 do 15.
 
 
Obligatoryjne zakrywanie ust i nosa

Nakaz zasłaniania twarzy rozszerzony zostaje na pracowników sklepów detalicznych, wszystkich kierowców i pasażerów taksówek i usług przewozu osób, a także pracowników i klientów w sektora gastronomiczno-hotelarskiego (za wyjątkiem spożywania posiłków).

Nie dla imprez masowych

Wstrzymana zostaje także decyzja dotycząca wznowienia z 1 października organizacji; konferencji, wystaw i targów, a także imprez sportowych z udziałem publiczności.

Wyższe kary 

Zaostrzeniu ulegną także kary za nieprzestrzeganie wytycznych. Przedsiębiorstwa, które nie będą ich przestrzegać obostrzeń, zostać ukarane grzywną do 10 tys. funtów. Jednocześnie kara za złamanie zakazu zgromadzeń w grupach powyżej sześciu osób oraz niestosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa zostanie podwojona do 200 funtów przy pierwszym wykroczeniu.

Ponadto wszystkie wytyczne dotyczące handlu detalicznego, rekreacji, gastronomii i podobnych sektorów staną się zobowiązaniami prawnymi, a przedsiębiorstwa, które je naruszą, zostaną ukarane grzywną i mogą zostać zamknięte.

Wkrótce przedstawiciele rządów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej mają poinformować o wprowadzeniu podobnych rozwiązań.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz