Będzie więcej środowiskowych centrów zdrowia psychicznego

23 Września 2020, 11:23 dziecko terapia psycholog

W powiecie piaseczyńskim powstanie środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Na realizację tej inwestycji Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzyma prawie 24 miliony zł z funduszy unijnych.

Przypomnijmy, że jedno z takich rozwiązań, Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży funkcjonuje już na warszawskich Bielanach.

Tego typu centa są ruchem w kierunku de-instytucjonalizacji leczenia schorzeń psychicznych. Zdaniem współtwórców projektu leczenie tego typu schorzeń nie powinno odbywać się w ośrodkach medycznych jakimi są przychodnie czy szpitale. 

Oprócz pomocy młodym osobom z zaburzeniami psychicznymi, ważną częścią działalności centrum jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Prowadzone są warsztaty i szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dla uczniów i ich rodziców, nauczycieli i specjalistów szkolnych, a także lekarzy rodzinnych, strażników miejskich czy policjantów.

Szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie procesu zdrowienia ogranicza potrzebę hospitalizacji. Zapewnia też pacjentowi wyższy komfort przez oferowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii – mówi minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zapewniam, że nie jest to nasza ostatnia inicjatywa w tym zakresie. Dostrzegamy sukces projektu na Bielanach oraz ogromne zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, dlatego zdecydowaliśmy się przeznaczyć kolejne 90 milionów złotych na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Do końca tego roku planujemy podpisać umowy na uruchomienie co najmniej 6 kolejnych takich ośrodków w całej Polsce – dodaje.

Beneficjentem dofinansowanego projektu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Partnerami uniwersytetu są Powiat Piaseczyński, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć. Wartość całkowita inwestycji to 24 miliony złotych, w tym 23,4 miliona złotych to dofinansowanie UE.

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz