Badania piersi: Polki wykonują je wciąż za rzadko

24 Września 2020, 16:52

O profilaktyce raka piersi powinny pamiętać nie tylko Polki, ale także najbliżsi im mężczyźni zachęcając swoje partnerki do regularnych badań. Nadal zbyt mało Polek bada piersi, robi to za rzadko lub nie wie jak to robić - wynika z badania, którego wyniki omówiono podczas spotkania towarzyszącego premierze kolejnej edycji wyjątkowego kalendarza „Power of Community 2021".

Jak pokazują badania opinii, ponad połowa ankietowanych mężczyzn (56 proc.) będących w związkach deklaruje, że zachęcali swoje partnerki/żony do samobadania piersi. Z kolei co piąta kobieta nie wie, jak je przeprowadzić. 

Badania sondażowe, przeprowadzone na potrzeby tegorocznej edycji kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa", pokazują, że Polacy są dość pewni swojej wiedzy o raku piersi; 85 proc. respondentów (a w szczególności kobiety: 93 proc.) deklaruje, że wie w jaki sposób diagnozuje się raka piersi u kobiet.

Pomimo tego wyniku, wciąż 20 proc. badanych kobiet przyznaje, że nie wie, jak samodzielnie wykonać badanie. Sytuację pogarsza panująca pandemia, to właśnie przez nią co czwarta respondentka odwołała lub przesunęła termin umówionych badań, a 13 proc. kobiet w ogóle nie umówiło wizyty.

Sportowcy przypominają: mimo pandemii -  dbaj o klatę!

Wyniki przeprowadzonego badania były omawiane podczas spotkania towarzyszącego premierze kolejnej edycji wyjątkowego kalendarza „Power of Community 2021”, które odbyło się w środę (23 września) w Warszawie.

W 2015 roku powstał pierwszy kalendarz, który dał początek kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa”. Jej misją i głównym celem jest zwiększenie świadomości na temat wczesnego wykrywania raka piersi, przebiegu tej choroby w różnych stadiach zaawansowania, ze szczególnym podkreśleniem roli mężczyzn towarzyszących w chorobie. Dochód z kalendarza co roku jest przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.

- Zgodnie z wynikami badań, co czwarty ankietowany mężczyzna, będący w związku nie wie, czy partnerka/żona wykonuje samobadania piersi.  Jednocześnie ponad połowa badanych deklaruje, ze zachęcali swoje partnerki do samobadania piersi. Ten wynik nie jest zły, ale pokazuje, że wciąż dużo jest do zrobienia. Dlatego nasza kampania skierowana jest nie tylko do kobiet, ale również, albo nawet przede wszystkim, do panów. Oswojenie mężczyzn z rakiem piersi, uświadomienie im, jak mogą pomóc kobiecie w samobadaniu, jak powinni z nią rozmawiać i wesprzeć w procesie diagnozy oraz choroby, to kluczowe aspekty naszej kampanii  - mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog, Fundacja Onkocafe–Razem Lepiej.

Z kolei Anna Kupiecka, Prezeska Fundacji Onkocafe-Razem lepiej ocenia, że dostęp do świadczeń medycznych w Polsce wciąż nie jest taki sam we wszystkich regionach kraju.

- Im dłużej kobiety czekają na badanie, tym mniejsza szansa na wczesne wykrycie nowotworu. Z Fundacją kontaktuje się wiele kobiet, które chciałyby przeprowadzić USG piersi, ale muszą na nie czekać zdecydowanie za długo, niekiedy nawet 3-4 miesiące. W tym roku chcieliśmy pomóc kobietom z regionów, gdzie dostęp do świadczeń medycznych jest utrudniony i dać im szansę na badanie. Dzięki naszej inicjatywie, przeprowadzonej wspólne z Fundacją Philips, 1000 Polek w całym kraju może skorzystać z darmowych badań USG piersi –  podkreśliła.

Podstawą są regularne badania

Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski z Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP, Oddział Radioterapii i Onkologii CSK - MSWiA w Warszawie, zwracał uwagę jak istotne jest wczesne wykrycie choroby. - Umieralność na raka piersi spada w większości państwach Europy, a w Polsce rośnie. Tymczasem z perspektywy medycznej coraz częściej  uznajemy raka piersi za chorobę przewlekłą, którą się leczy i z którą można żyć długo, nawet w przypadku przerzutów. Badania przesiewowe i zwiększanie liczby nowotworów piersi wykrywanych wcześnie, to klucz w poprawieniu tej przykrej statystyki - przekonywał.

Także dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Narodowego Instytutu Onkologii PIB w Warszawie wskazywała, że wczesne wykrycie to niemal stuprocentowa szansa na pełne wyleczenie. Jak oceniła, w ostatnich latach dużo się zmieniło, jeśli chodzi o samoświadomość w zakresie profilaktyki raka piersi i coraz więcej kobiet ma świadomość, że powinny zainteresować się tym tematem, zrobić badania, wykonać samobadanie piersi. - Wciąż jednak jest spora liczba kobiet, które ignorują zalecenia, myślą, że choroba ich nie dotyczy. Tymczasem należy sobie uświadomić, że ta choroba może dotyczyć każdej z nas i dlatego trzeba robić badania profilaktyczne – mówiła.

5. edycja kalendarza – nadzy sportowcy dla kobiet

Kampania ma na celu także wspomóc chorujące na raka piersi pacjentki. Jak co roku, ambasadorzy kampanii, sportowcy  z całej Polski, spotkali się na wspólnej sesji zdjęciowej, aby stworzyć wyjątkowy projekt – kalendarz „Power of Community 2021”. Dochód z jego sprzedaży przeznaczany jest na działania wspierające kobiety z zaawansowanym rakiem piersi i ich bliskich. Jak wyjaśniał Jakub Popławski, pomysłodawca i twórca kalendarza, motywem tegorocznej edycji kalendarza jest damska torebka. Charytatywny kalendarz dostępny będzie na stronie internetowej kampanii: http://breastfit.onkocafe.pl/kalendarz/.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz