M. Miłkowski: prowadzimy analizy ws. zmian w zakazie reklamy aptek

24 Września 2020, 16:59 Apteka

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty resort zdrowia potwierdził, że prowadzone są analizy w zakresie zmian w przepisach o zakazie reklamy aptek.

W poprawce zgłoszonej przez posła Jakuba Kuleszę, na wniosek strony społecznej zaproponowano wyłączenie z zakazu reklam aptek informacji o świadczonych przez aptekę usługach, w ramach opieki farmaceutycznej

Jak przekonywała strona społeczna, "przy utrzymaniu zakazu reklamy aptek określa się działania które tej reklamy stanowić nie powinny" a obecnie apteki i punkty apteczne mogą informować jedynie o godzinach otwarcia i lokalizacji. Jak wskazywali przedstawiciele pracodawców branży aptecznej, opieka farmaceutyczna i realizacja działań z nią związanych "nie powinny być traktowane jako reklama w procesie komunikacji aptek-pacjent"

Jak przekonywał wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tonków apteki mogą informować także o możliwości realizacji e-recept, obsłudze pacjentów poza kolejnością, wydawaniu tańszych odpowiedników. Izba obawia się jednak wypaczenia przepisów o reklamie przez przedsiębiorców. Marek Tomków wymieniał przy tym przykłady "akrobacji" agencji reklamowych przy współpracy z aptekami, czy nazywanie aptek "centrum tanich leków" czy "leki w cenach hurtowych", zaraz po wprowadzeniu zakazu reklam w tej branży.

Przeciw poprawce opowiedziało się także Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie wiceminister Maciej Miłkowski powiedział, że "w ministerstwie prowadzone są obecnie analizy w zakresie zmiany w reklamach aptek". Dodał przy tym, że w tym obszarze "jesteśmy w sporze z UE w pewnym zakresie".

Przypomnijmy, że w lipcu, po interwencji Konfederacji Lewiatan, Komisja Europejska wystosowała do naszego rządu uzasadnioną opinię w sprawie ograniczeń dotyczących reklamy aptek. Wynika z niego, że jeśli rząd nie odniesie się do wezwania UE i nie doprowadzi do uchybienia przepisów w obecnej formie, wówczas sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz