Na razie tylko dwa świadczenia w pilotażu opieki farmaceutycznej

24 Września 2020, 17:52 farmaceuta apteka senior

Podkomisja do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty odrzuciła dziś poprawkę dot. rozszerzenia koszyka świadczeń gwarantowanych w zakresie opieki farmaceutycznej. 

- W aptekach ogólnodostępnych mogą być świadczone inne usługi prozdrowotne niż wskazane w projekcie ustawy - wskazywała strona społeczna podczas dyskusji nad projektowaną ustawą, która obecnie obejmuje jedynie dwa świadczenia: monitorowanie procesu leczenia oraz doradztwo w samolecznictwie farmakologicznym.

-Jest szereg innych usług związanych z ochroną zdrowia, realizowanych w aptekach, tj. wypożyczanie nebulizatorów, czy dermokonsultacje z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury medycznej - wskazywali przedsiębiorcy wnioskując przy tym o rozszerzenie świadczeń w zakresie opieki farmaceutycznej, określając te wskazane w ustawie, jako przykładowe.

Wypożyczalnia rowerów w aptece?

- Taka poprawka otwiera ten katalog w nieskończoność - przekonywali przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej, wskazując jednocześnie, że w obecnie procedowanych przepisach, to minister zdrowia w drodze rozporządzenia będzie ustalać katalog świadczeń, które mogą być realizowane w aptekach. 

Jak wskazywał wiceprezes NRA, Marek Tomków chodzi o mnogość usług, które mogłyby być realizowane na podstawie wnioskowanych zmian w zapisach.

- Katalog powinien być precyzyjny. Chodzi o to by ktoś nie w udowadniał, że np. wypożyczanie rowerów mieści się w tych ramach, bo w końcu jazda na rowerze jest prozdrowotna - mówił.

Jak poinformował wiceminister Maciej Miłkowski, na razie część usług z opieki farmaceutycznej będzie finansowana w ramach pilotażu. - Dopiero po zakończeniu pilotażu zaproponujemy finansowanie na stałe dla wszystkich placówek - mówił dodając, że obecnie "jest za wcześnie na takie zapisy".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz