Komisja Nadzoru Finansowego zabrała głos w sprawie Biomedu

25 Września 2020, 10:19 kontrola
Urząd na bieżąco monitoruje aktywność m.in. spółki Biomed w zakresie jej planów dotyczących produkcji leku na Covid-19 pod kątem prawidłowości wypełniania obowiązków informacyjnych - poinformował rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansów Jacek Barszczewski.

Jak informował Biomed, zakończono produkcję pierwszej serii potencjalnego leku na COVID-19. Wciąż jednak do rejestracji pozostaje daleka droga, a badania kliniczne rozpoczną się w IV kwartale br. 

Informacja przełożyła się na znaczną zwyżkę notowań w środę, przy bardzo wysokim obrocie. Podczas środowej sesji przekroczył on 300 mln zł. W kolejnych dniach akcje spadają już o kolejno 11 proc. i blisko 7 proc w piątek rano.

 
Po konferencji Biomedu media obiegły informacje, zbliżone do tej: 
 
"Jako pierwsi na świecie mamy lek na #COVID19. Lek, który działa. Lek zawierający przeciwciała neutralizujące #koronawirus. Neutralizujące, czyli te, które zabijają wirusa SARS-COV-2." - czytamy we wpisie Biomed-Lublin.
 
 
 
Te liczby oraz sposób komunikacji firmy przykuły uwagę Komisji Nadzorów Finansów.
 
Rzecznik UKNF Jacek Barczewski przypomniał,  że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego tuż po wybuchu pandemii koronawirusa "zwracał uwagę w swoich komunikatach i ostrzeżeniach, aby inwestorzy nie podejmowali pochopnych decyzji inwestycyjnych związanych z zakupem akcji lub obligacji spółek produkujących sprzęt medyczny, ochronny bądź gdy aktywność tych spółek ma być w jakikolwiek inny sposób związana z pandemią koronawirusa".
 
- Priorytetem nadzoru w okresie pandemii koronawirusa są nie tylko kierowane do inwestorów ostrzeżenia, ale w szczególności kwestia prawidłowości polityki informacyjnej spółek, zwłaszcza tych, których działalność biznesowa związana jest z pandemią. UKNF na bieżąco monitoruje aktywność m.in. spółki Biomed SA w zakresie jej planów dotyczących produkcji leku na COVID-19 pod kątem prawidłowości wypełniania obowiązków informacyjnych. Urząd jest w kontakcie ze spółką i podejmuje stosowne czynności wyjaśniające dotyczące jej komunikowania się z inwestorami - poinformował rzecznik UKNF Jacek Barszczewski na LinkedIn.
 
 
Deklaruje on, że odpowiednie komórki analityczne UKNF weryfikują także na bieżąco zachowanie uczestników obrotu ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu notowań spółek publicznych, w odniesieniu do których mogły wystąpić nieprawidłowości polegające na manipulacji kursem lub wykorzystaniu informacji poufnych.
 
Biomed tłumaczy
Jak wskazuje Biomed w wydanym przez siebie komuniokacie, "określenie "lek" używane jest potocznie, do określenia każdej substancji, niezależnie od pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, nadającej się do bezpośredniego wprowadzenia organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego".
 
Spółka przypomina, że w Prawie Farmaceutycznym nie ma pojęcia "lek" a "produkt leczniczy".
 
Jednocześnie Biomed podkreśla, że przed rozpoczęciem wytwarzania leku na COVID-19 z osocza, Biomed otrzymał od GIF zezwolenie na wytwarzanie produktu leczniczego w związku z produkowanym lekiem z osocza.
 
"W myśl wszystkie powyższego można mówić, iż mamy nie tylko lek, ale i produkt leczniczy. Spółka zna wymogi prawa, więc rozumie, że bez badań klinicznych i skutecznej rejestracji produkt lecznicy nie będzie wprowadzony do obrotu.  Chyba, że zostanie zastosowany art. 4 ust. 8 ustawy Prawo Farmaceutyczne, który dopuszcza do obrotu produkt leczniczy nieposiadający pozwolenia w trybie pandemicznym" - czytamy.
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz