Nowy szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej

26 Września 2020, 10:56 Cezary Tomczyk

Na szefa klubu zostali zgłoszeni Urszula Augustyn, kojarzona ze środowiskiem Grzegorza Schetyny, wiceminister edukacji w rządzie Ewy Kopacz oraz Cezary Tomczyk, były rzecznik rządu Ewy Kopacz, współautor kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego. Arkadiusz Myrcha i poprzedni szef klubu, w ubiegłej kadencji, Sławomir Neumann, którzy wymieniani byli wcześniej jako kandydaci, poparli kandydaturę Urszuli Augustyn.

 

Wybory w rygorze

Zgodnie ze zmianami w regulaminie klubu, które przegłosowano na początku posiedzenia, parlamentarzyści mogli podjąć decyzję w głosowaniu przez pełnomocnika - wskazanego przez nich członka klubu. Część nieobecnych uczestniczyła w zebraniu klubu zdalnie, w trybie online.

- Będziemy robili to tak, żeby ci, którzy nie mogą głosować, bo są chorzy, mogli wziąć udział w wyborach. To będzie rekomendacja dla klubu, którą klub przyjmie albo nie, ale wybory są dzisiaj - wyjaśniała jeszcze przed głosowaniem wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nowy szef

Dyskusja o zmianie szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej rozpoczęła się po słynnym głosowaniu, w którym opozycja wraz z koalicją rządzącą poparła projekt wysokich podwyżek m.in. dla parlamentarzystów. Nowym przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej został Cezary Tomczyk. Zastąpił na tym stanowisku szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budkę. Uzyskał 115 głosów poparcia, wygrywając rywalizację z Urszulą Augustyn, która otrzymała 56 głosów. Podczas głosowania oddany został jeden głos nieważny.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Koalicja Obywatelska jest jedynym projektem, który realnie może przeciwstawić się temu, co dzieje się w Polsce - mówił po wyborze Tomczyk.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Cezarego Tomczyka wsparli parlamentarzyści wywodzący się z ugrupowań koalicyjnych PO: Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.

Kim jest Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk ma 36 lat. Jest absolwentem nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również Wyższe Kursy Obronne na Akademii Obrony Narodowej.
Swoją karierę polityczną rozpoczął jako radny Rady Miejskiej w Sieradzu. W Sejmie zasiada m.in. w Komisji Obrony Narodowej oraz jest zastępcą przewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej. 

Jest miłośnikiem sportu, a w szczególności sztuk walki. Czas wolny spędza aktywnie. Pasjonat historii. Członek związku strzeleckiego "Strzelec" OSW- organizacji, której założycielem był Józef Piłsudski. 

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz