Umowa koalicyjna odnowiona - w 10 minut

26 Września 2020, 12:42 Umowa koalicyjna PIS, Ziobro, Morawiecki

Liderzy Zjednoczonej Prawicy; Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin podpisali nową umowę koalicyjną. Liderzy Zjednoczonej Prawicy nie poinformowali, co zawiera umowa koalicyjna. Następstwem jej podpisania ma być jednak rekonstrukcja rządu i zmniejszenie liczby resortów.

Ostre negocjacje

Konflikt w Zjednoczonej Prawicy tlił się od dawna. Jego główną osią stał się spór na linii Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki, który zaostrzył się po tym, jak przeciwko ustawie forsowanej przez Jarosława Kaczyńskiego zagłosowali posłowie Solidarnej Polski, Konfederacji oraz PSL, a Porozumienie wstrzymało się od głosu. Przeciw było także 17 posłów PiS, w tym minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Marek Suski przyznał wówczas w TVN24, że tym samym Koalicjanci są już poza Koalicją, a PiS stracił koalicyjną większość w Sejmie.

Tydzień po tych wydarzeniach i niekończących się spotkaniach liderów koalicji rządzącej podpisano nową umowę koalicyjną.

- Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych. Jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski. - Przed nami dobra przyszłość - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Liderzy 

Jako drugi, podczas bardzo krótkiego wydarzenia dla mediów, głos zabrał Jarosław GowinDoszliśmy do porozumienia. Będzie mniej resortów, rząd będzie funkcjonował sprawniej. - powiedział szef Porozumienia, wcześniejszy wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, podkreślił istotę podmiotowości członków Zjednoczonej Prawicy - Czas pokazał, że lata za nami, to dobre lata dla Polski. Lata przed nami też dobry czas, ale jeśli będziemy zgodnie współpracować, szanując swoją podmiotowość i wspólne cele, które wyznaczyliśmy sobie jako koalicja.

Podczas podpisania umowy koalicyjnej, co ważne z punktu widzenia przekazu politycznego, obecny był także premier Mateusz Morawiecki. Zabrał głos jako ostatni, podkreślając, "zawarte porozumienie to potwierdzenie zobowiązań wobec milionów wyborców." Dodał, że rząd i parlamentarna większość są stabilne. 

 

10 minut

Całość trwała nieco ponad 10 minut. Liderzy Zjednoczonej Prawicy nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy. Nie poinformowali także, co zawiera nowa umowa koalicyjna, podpisana w 3 egzemplarzach. 

Polecamy także więcej informacji dotyczących wyjątkowo politycznego weekendu:

Jadwiga Emilewicz odchodzi z Porozumienia

Nowy szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej

Marek Suski: od dzisiaj mamy rząd mniejszościowy

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz