Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 r. Jaki deficyt?

28 Września 2020, 13:53 kasa pieniądze

Rząd przyjął w poniedziałek projekt budżetu na 2021 r. Dochody zaplanowano na poziomie 404,4 mld zł, a wydatki - 486,7 mld zł wydatków. Oznacza to więc, że deficyt sięgnie 82,3 mld zł. Ile rząd zarezerwował na zdrowie?

Jak zapowiadał wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński, projekt budżetu na rok 2021 jest kolejnym etapem planu powrotu na ścieżkę wzrostu po światowym lockdownie wywołanym pandemią COVID-19. Zapewniał też, że w budżecie na 2021 znajdą się środki zarówno na działania proinwestycyjne, konieczne do dalszego pobudzenia gospodarki, jak również na kontynuację programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki informując o przyjęciu projektu budżetu w poniedziałek na konferencji prasowej podkreślał, że cała polityka społeczna, wsparcie dla rodzin, uczniów, osób starszych jest wbudowane w ten deficyt budżetowy.

Wskazał, że dług publiczny w relacji do PKB według metodologii krajowej zakłada, że będzie on na poziomie 50,4 proc. w 2020 r. i 52,7 proc. w 2021 r., czyli - jak podkreślał - poniżej średniej unijnej.

- Będziemy mieli jedną z najniższych recesji (...)  Przyszły rok ma szansę zakończyć się lepiej, niż planuje to Komisja Europejska, bo tarcze okazały się dobrym buforem dla polskich przedsiębiorców - mówił M. Morawiecki. - Rok 2020 to rok wielu nieprzyjemnych niespodzianek, ale rok 2021 będzie rokiem odbicia i przedsiębiorcy powinni szukać szans na inwestowanie - dodał.

Minister finansów Tadeusz Kościński również podkreślał, że będziemy mieli jedną z najpłytszych recesji w Unii Europejskiej i wyraził nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już z niej wychodzili. - Deficyt jest znaczący, ale to ważne, aby ratować miejsca pracy, aby za kilka lat nie trzeba było odbudowywać gospodarki - wskazywał szef resortu finansów.

Ile na zdrowie?

Jak informuje ministerstwo finansów, w ustawie budżetowej na rok 2021 zapewniono m.in. "zwiększenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia do poziomu 5,3 proc. PKB (wydatki budżetowe w porównaniu do 2020 r. wrosną o ok. 11,6 mld zł, tj. wzrost o 104 proc.)".

Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2021 r. rząd przyjął pod koniec sierpnia br., po czym dokument przesłano do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Nie udało się jednak wypracować wspólnego stanowiska.

Projekt budżetu zostanie przekazany Sejmowi, co powinno nastąpić do końca września. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz