WHO: obok walki z koronawirusem, zabezpieczyć innych pacjentów

28 Września 2020, 16:22

Oprócz szukania sposobów leczenia i zapobiegania covid trzeba też szukać sposobów na realizację pozostałych świadczeń i zapewnienie opieki zdrowotnej dla osób z innymi potrzebami, ponieważ COVID zostanie z nami na dłużej - wskazuje dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce.

Paloma Cuchi była jednym z prelegentów podczas poniedziałkowego (28 września) seminarium on-line zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Dla Zdrowia, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Ambasadę RP w Królestwie Hiszpanii na temat pandemii COVID-19. 

 

P. Cuchi podkreślała, że pojawia się bardzo dużo nieprawdziwych informacji o epidemii i należy szukać wiarygodnych źródeł.

Wskazywała, że liczba nowych zachorowań obecnie ponownie wzrasta po spadkach w letnim okresie. Jak mówiła, zbliżanie się zimy i sezonu grypowego powoduje, że wyzwaniem dla pacjentów i lekarzy będzie rozróżnienie objawów obu tych chorób. Podkreślała również rolę szczepień ochronnych przeciwko grypie i przypomniała, że dotychczasowy poziom wyszczepialności w Polsce był bardzo niski.

Jak mówiła, epidemia dotyczy wszystkich krajów i żaden kraj nie jest samotny. - Musimy dzielić się odpowiedzialnością za każdy kraj i szukać wspólnych rozwiązań - przekonywała.

Zwracała uwagę, że środki zapobiegawcze muszą być dopasowane do zróżnicowań, jakie występują w różnych krajach.

- Widzieliśmy, że po wprowadzeniu środków zapobiegawczych liczba zachorowań spadała, ale trzeba wyważyć między decyzjami ograniczającymi skalę zakażeń a zapobieganiem ogromnemu kryzysowi gospodarczemu - mówiła. Dodała, że np. w Polsce widać ograniczenie liczby osób w autobusach, restrykcje w szkołach, rozpowszechnienie telepracy. - Musimy mieć populację, która rozumie czym jest pandemia, jak przenosi się wirus - wskazywała i dodała, że to ułatwi przekazywanie informacji o tym, co działa w walce z koronawirusem i egzekwowanie różnych zakazów. Zwracała też uwagę na szczególną ochronę, jaką powinny być otoczone osoby z różnych grup ryzyka, jak np. ludzie starsi, osoby z chorobami współistniejącymi

Podkreśliła szczególną rolę mediów we właściwym przekazywaniu informacji, ale też w przekazywaniu od społeczeństwa jakie są reakcje i potrzeby.

- Oprócz szukania sposobów leczenia i zapobiegania covid trzeba też szukać sposobów na realizację pozostałych świadczeń i zapewnienie opieki zdrowotnej dla osób z innymi potrzebami, ponieważ COVID zostanie z nami na dłużej - wskazała P.Cuchi. Jak mówiła, w różnych krajach widać różne problemy związane z zachowaniem równowagi między tymi dwoma obszarami. Dodała, że epidemia wpłynęła m.in. na brak dostępu do badań diagnostycznych, co prowadzi do opóźnienia w rozpoznaniu różnych chorób.

Jednocześnie wskazała na jedną z pozytywnych konsekwencji epidemii, czyli wykorzystanie telemedycyny i rozpowszechnienie telekonsultacji. Podkreślała, że jest to podstawa wykorzystania systemów e-zdrowia przez większą liczbę osób w przyszłości.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz