Bank Światowy: 12 mld USD na sprawiedliwy dostęp do szczepień

30 Września 2020, 10:17 strzykawka zastrzyk szczepienie

Prezes Banku Światowego zwrócił się do zarządu o zatwierdzenie planu dot. zakupu szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów biedniejszych. Organizacja chce zapewnić dostęp do szczepień dla 2 mld osób, przeznaczając na ten cel 12 mld USD.

- Nastąpiło znaczne zastrzeżenie dawek szczepień przez kraje o wyższych dochodach i chcemy mieć pewność, że kraje o niskich i średnich dochodach również mają do nich dostęp - mówił David Malpass, prezes Banku Światowego stwierdzając, że należy zadbać o to by dostęp do szczepionek był „uczciwy i sprawiedliwy”.

- To sygnał rynkowy dla producentów, że popyt na szczepionki jest także w krajach rozwijających, które będą mialy gwarancję finansowania tego celu- mówił deklarując, że organizacja zwróci się do producentów o tworzenie przydziałów dla tych krajów. 

Organizacja twierdzi, że ​​globalna gospodarka nie wróci do normy stanu przed-epidemicznego, dopóki ludzie nie poczują, że mogą prowadzić normalne życie towarzyskie, pracować i podróżować, bez obaw o swoje zdrowie a do tego potrzebna jest skuteczna, bezpieczna szczepionka przeciwko Covid-19.

 

Inicjatywa Banku Światowego będzie opierać się na ogłoszonych programach ratunkowych Covid-19, w ramach których organizacja zabezpieczyła już 160 mld USD. Plan polega na pomocy krajom biedniejszym we wczesnym zakupie i dystrybucji szczepionek oraz rozszerzenie globalnej produkcji szczepionek.

Bank już rozpoczął  oceny krajowych systemów opieki zdrowotnej w celu zidentyfikowania luk i obszarów potencjalnych inwestycji w ramach realizacji programu wsparcia.

Plan wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Zarząd Banku, co powinno zostać rozpatrzone z początkiem października.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz