Statystyka przez różowe okulary, czyli jak to jest z kartami DiLO w dobie koronawirusa

01 Października 2020, 9:48 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital
01 Października 2020, 9:48

„O 8 procent zmalała liczba wydawanych kart DiLO” - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Pytany był o dane podawane przez lekarzy onkologów, które mówią o 20 procentowym spadku zakładanych kart w ostatnich miesiącach. Polityka Zdrowotna sprawdziła, kto ma rację.

 

Twarde dane

„Na dziś mówimy o mniejszej liczbie wydanych kart, ale nie na poziomie 20 proc., bo my bazujemy na twardych danych przesłanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tylko na poziomie, 8 proc. mniej” wyjaśniał dziennikarzom Andrusiewicz. 

Polityka Zdrowotna wzięła więc pod lupę te twarde dane. A wniosek jest prosty – każdy widzi w nich to, co chce.

Rzeczywiście możemy mówić o 8 procentowym spadku liczby wydawanych kart DiLO – jeśli porównamy dane za miesiące od stycznia do sierpnia w 2020 roku do danych z tego samego okresu roku poprzedniego. 

W ten sposób ujęte dane nie tylko niewiele nam mówią, ale i przedstawiają zaburzony obraz – na początku roku, w styczniu i lutym jeszcze nie było w Polsce epidemii koronawirusa. W tym czasie mieliśmy natomiast do czynienia z zauważalnym wzrostem liczby wydanych kart DiLO - wydano ich o ponad 1800 więcej w styczniu i o ponad 3200 więcej w lutym w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku. 

Życie w COVID-zie

Żeby otrzymać realny obraz wpływu epidemii koronawirusa na diagnostykę i leczenie onkologiczne trzeba się zatem przyjrzeć danym w miesiącach „covidowych”- od marca do sierpnia. A te wyglądają już mniej różowo. W kwietniu i maju zanotowano drastyczny spadek liczby wydawanych kart DiLO. W kolejnych miesiącach liczby zaczęły wracać do ubiegłorocznych poziomów, ale ani razu ich nie przekroczyły. 

Co to oznacza? W czasie epidemii koronawirusa (w miesiącach od marca do sierpnia 2020 roku) wydano o 15 proc. mniej kart DiLO niż w tym samym okresie roku ubiegłego. W liczbach bezwzględnych jest to ubytek przekraczający 19 tys. Jedna karta to jeden pacjent. To luka, która cały czas nie zaczęła się zmniejszać.

Źródło: NFZ – liczba wystawionych kart DiLO w Polsce w miesiącach styczeń-sierpień w latach 2019,2020. Wyliczenia dot. zmiany – Polityka Zdrowotna

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz