Premier przedstawił nowych ministrów

30 Września 2020, 16:07

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że nowymi ministrami mają zostać m.in. Grzegorz Puda i Przemysław Czarnek. W randze wicepremiera do rządu wejdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na konferencji premier przedstawił nowych ministrów, jednak nie podał pełnego składu rządu.

M. Morawiecki podkreślił, że nowa struktura rządu ma na celu lepsze podejmowanie decyzji, usprawnienie działań w ramach resortów i zwiększenie efektywności, jako odpowiedź na czasy, które charakteryzują się wielkim wyzwaniem pandemii i wychodzenia z niej od strony gospodarczej. Zapewniał, ze decyzje zostały wypracowane wspólnie w całym obozie Zjednoczonej Prawicy.

- Przy połączeniu strukturalnym braliśmy pod uwagę to, żeby eksperci z różnych jednostek mogli jak najszybciej kończyć swoje analizy, bo one wpływają na proces podejmowania decyzji, który będzie szybszy i bardziej efektywny - wskazywał i dodał, że oznacza to też zmniejszenie kosztów.

Jak mówił zmiany będą służyły szybszemu wyjściu z kryzysu, a także budowie państwa dobrobytu opierającego się o wartości. 

Zwrócił uwagę na obecność w rządzie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ocenił, że oznacza to duże wzmocnienie.

W skład Rady Ministrów po rekonstrukcji rządu wejdą m.in.:  

  • Wiceprezes Rady Ministrów, szef Komitetu ds. Bezpieczeńtwa państwa - Jarosław Kaczyński

  • Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii - Jarosław Gowin

  • Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa - Grzegorz Puda,

  • Ministerstwo Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Przemysław Czarnek,

  • Minister  ds. obywatelskich i tożsamości europejskiej - Michał Woś.
  • Minister ds. samorządów - Michał Cieślak.

Jak poinformował M. Morawiecki, w nowym rządzie znajdzie się jeszcze jeden minister bez teki, który ma zostać wskazany przez Solidarną Polskę w najbliższych dniach.  

Premier podziękował tym ministrom, którzy nie znaleźli się w zrekonstruowanym rządzie. Wyraził nadzieję, że nowy rząd sprosta wyzwaniom w kraju oraz na arenie międzynarodowej.

Zaprzysiężenie w następnym tygodniu

Do zaprzysiężenia nowych ministrów ma dojść dopiero w przyszłym tygodniu, ze względu na "bardzo napięty kalendarz" Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski powiedział:  "w sprawie wejścia do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, z tego co wiem, konsultacji z prezydentem Andrzejem Dudą nie było". - Pan prezes nie potrzebuje konsultować takich spraw z panem prezydentem - dodał. Dzień wcześniej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w Polsat News, że A. Duda zna i akceptuje propozycję, by prezes PiS wszedł do rządu, i ta koncepcja była konsultowana z prezydentem.

 

Opozycja komentuje

- Zawsze rekonstrukcja to czas, żeby wymienić najgorszych ministrów. Dziś do najgorszych ministrów dołączą jeszcze poseł Przemysław Czarnek, by wywołać w Polsce wojnę kulturową - ocenił na swojej konferencji prasowej przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

- Jest jeden pozytywny aspekt: wejście do rządu Jarosława Kaczyńskiego. Z jednej strony jest to akt kapitulacji, z drugiej strony Jarosław Kaczyński będzie mógł odpowiadać za to, co robi przed Trybunałem Stanu. Będzie podlegał kontroli - ocenił.

- Z każdej czynności będziemy ten rząd rozliczać, mogę państwu obiecać, że będziemy w tym bardzo wytrwali - dodał Cezary Tomczyk.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz