Globalna sieć laboratoriów porówna szczepionki na COVID-19

02 Października 2020, 13:35 Szczepienia

Z inicjatywy dużej organizacji pożytku publicznego, skupiającej swoje działania na problemach zdrowotnych, utworzona została globalna sieć laboratoriów. Jej celem będzie ocena i porównanie bezpieczeństwa i skuteczności potencjalnych szczepionek COVID-19.

Scentralizowana sieć jest pierwszą tego rodzaju siecią utworzoną w odpowiedzi na wyzwania globalnej pandemii. Sieć będzie początkowo obejmowała sześć laboratoriów, po jednym w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Bangladeszu i Indiach.

- To tak, jakby wszystkie szczepionki były testowane pod jednym dachem- mówi dla agencji Reutera Melanie Saville dyrektor działu badań i rozwoju szczepionek w Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) podkreślając, że działania te będą wspólnym mianownikiem dla miary badań nad szczepionkami.

W tym momencie, każdy producent opracowuje własne testy, każdy producent używa różnych protokołów i różnych odczynników - więc gdy otrzymujesz analizę badań, możliwość porównania różnych kandydatów jest bardzo trudna - mówi M. Saville. 

Zazwyczaj immunogenność potencjalnych szczepionek jest oceniana w indywidualnych analizach laboratoryjnych, których celem jest sprawdzenie, czy biomarkery odpowiedzi immunologicznej - takie jak przeciwciała i odpowiedzi komórek T - są wytwarzane po otrzymaniu przez uczestników badania dawki lub kilku dawek potencjalnej szczepionki.

Oprócz potencjalnych różnic w markerach odporności istnieją różnice w sposobie i miejscu pobierania, transportu i przechowywania próbek - wszystko to może wpływać na jakość i użyteczność uzyskanych danych oraz utrudniać porównania.  W przypadku różnych technologii szczepionek - od szczepionek z wektorami wirusów po szczepionki oparte na informacyjnym RNA - standardowa ocena ich prawdziwego potencjału „staje się bardzo złożona” - przekonuje ekspert.

- Ponieważ opracowywane są setki szczepionek COVID-19… ważne jest, abyśmy mieli system, który może wiarygodnie oceniać i porównywać odpowiedź immunologiczną kandydatów obecnie będących w fazie badań - mówi M. Seville.

Organizacja CEPI przekonuje, że wszyscy twórcy potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19 mogą bezpłatnie korzystać ze scentralizowanej sieci laboratoriów, aby oceniać swoich kandydatów przez pryzmat wspólnego protokołu.

W pierwszej kolejności CEPI oceni szczepionki będące w pierwszych etapach badan na ludziach. W najbliższych miesiącach CEPI planuje rozszerzyć swoje badania o szczepionki będące w III fazie badań klinicznych.

Wyniki wygenerowane przez sieć zostaną przesłane z powrotem do producenta, przy czym ani CEPI, ani sieć nie będą wyłącznymi właścicielami danych.

Sam CEPI współfinansuje rozwój dziewięciu potencjalnych szczepionek COVID-19, w tym kandydatów od Moderna, AstraZeneca, Novavax i CureVac.

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz