Zdrowie w Unii Europejskiej

05 Października 2020, 7:23 Unia Europejska, flaga

Co wydarzyło się w zdrowiu w ubiegłym tygodniu? Poniżej przedstawiamy skrót unijnych wydarzeń.

Rekomendacje dla Europejskiego Cancer Planu

1 października KE opublikowała rekomendacje przygotowane przez „Cancer mission” – grupę naukowców, ekspertów i praktyków w obszarze onkologii. „Do 2030 r. uratowanie ponad 3 mln istnień ludzkich, żyjąc dłużej i lepiej” – to cel postawiony przez autorów rekomendacji. Jego osiągnięcie ma być możliwe poprzez realizację 13 zaleceń dotyczących konkretnych działań mających za zadanie m.in. lepsze zrozumienie chorób nowotworowych. Wypracowane rekomendacje mają posłużyć jako baza dla wielu strategicznych, przyszłych działań UE – w szczególności – dla Europejskiego Cancer Planu. Dokument dostępny tutaj.

Umowa dot. Brexitu: KE kieruje do Wielkiej Brytanii wezwanie do usunięcie uchybienia

1 października Komisja Europejska skierowała do Wielkiej Brytanii wezwanie dotyczące naruszenia zobowiązań wynikających z umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Oznacza to rozpoczęcie formalnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom przeciwko Wielkiej Brytanii. Powodem postępowania jest złożenie przez rząd Wielkiej Brytanii projektu ustawy o rynku wewnętrznym, której przepisy pozwalałyby władzom tego kraju ignorować niektóre z regulacji określone w umowie wyjścia z UE (dotyczą one Irlandii i Irlandii Północnej). Rząd Wielkiej Brytanii ma miesiąc na ustosunkowanie się do stanowiska KE. 

Nowa europejska przestrzeń badawcza 

Komisja Europejska przyjęła komunikat dotyczący nowej europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji (komunikat dostępny tutaj). Celem inicjatywy jest zapewnienie lepszych warunków dla prowadzenia działalności naukowo-badawczej i innowacyjnej w Europie, co z kolei ma przyczynić się do przyspieszenia osiągnięcia neutralności klimatycznej i przywództwa cyfrowego UE. Oprócz tego nowa europejska przestrzeń badawcza ma na celu zniwelowanie społecznych i gospodarczych skutków pandemii, a także zwiększenie odporności UE na przyszłe kryzysy.

129 mln euro dla Gruzji na walkę z pandemią

29 września Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi i premier Gruzji Giorgi Gakharia podpisali dwie umowy o wartości 129 mln euro, dotyczące wsparcia dla Gruzji w wyjściu z kryzysu związanego z wybuchem pandemii SARS-CoV-2  i jej wpływem na gospodarkę kraju. 

Wsparcie UE dla Gruzji od początku kryzysu obejmuje różnorodne działania, m.in.  zaopatrzenie medyczne, pomoc socjalną dla grup szczególnie wrażliwych, pożyczki i dotacje dla przedsiębiorstw i rolników w całym kraju oraz bezpośrednie wsparcie finansowe dla budżetu państwa.

Światowy Dzień Serca w cieniu koronawirusa

29 września przypadał Światowy Dzień Serca. Z tej okazji Stella Kyriakides, Komisarz ds. Zdrowia w Komisji Europejskiej wydała komunikat, w którym podkreśliła m.in. trudną  sytuację chorych w związku z panującą pandemią - „W Unii Europejskiej  i na świecie z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera najwięcej osób. Spośród 4,5 mln zgonów zgłoszonych w UE w 2016 r. Ponad 540 000 było spowodowanych chorobami wieńcowymi, w tym zawałami serca. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej utrudniła życie prawie 49 milionom osób obecnie dotkniętych tymi chorobami w UE (…). Ryzyko w przypadku tych osób nie dotyczy wyłącznie poważnych przypadków zachorowania na COVID-19, ale także odwoływania planowych wizyt i operacji – czasami dlatego, że pacjenci boją się szukać pomocy”. 

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz