Co powinieneś wiedzieć o epidemii w Polsce?

09 Października 2020, 11:10 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Od soboty cała Polska objęta zostanie żółtą strefą zagrożenia epidemicznego - to efekt drastycznych przyrostów nowych zakażeń na terenie kraju. Towarzyszy jej wzrost liczby hospitalizacji oraz zajętych respiratorów. 

Łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce: 116 338/2 919 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Liczba osób, które wyzdrowiały: 74 158

We wrześniu (29.09), po tym jak liczba dobowych raportowanych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła barierę 1,5 tys., minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że "to nie liczba nowych zachorowań jest najważniejsza, ale najważniejszym wskaźnikiem jest liczba zajętych łóżek i liczba zajętych respiratorów".

Lekarze i dyrektorzy szpitali podnoszą apele o brakujących miejscach na oddziałach zakaźnych i utrudnieniach w koordynacji ruchem pacjentów między placówkami. PObecne obłożenie łóżek dla pacjentów covidowych wynosi 46% (zajętych jest 4407 łóżek z 9500 dostępnych).

Resort zdrowia jednak uspokaja, z zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że od przyszłego tygodnia nastąpi powrót do systemu na wzór szpitali jednoimiennych. 16 przekształconych dla pacjentów COVIDowych placówek ma zapewnić ma dodatkowe 4 tys. miejsc potrzebnych do hospitalizacji pacjentów z koronawirusem. Ułatwiona także ma zostać koordynacja pacjentów poprzez zaangażowanie do tego szpitali koordynacyjnych oraz wojewódzkich sztabów zarządzania kryzysowego. 

Do pacjentów w stanie ciężkim również zostanie zaangażowanych dodatkowo 500-600 medyków anestezjologów, po 4 latach specjalizacji i z co najmniej półrocznym doświadczeniem w pracy na OIT (oddziałach intensywnej terapii). Będą oni mogli od przyszłego tygodnia samodzielnie sprawować opiekę nad pacjentami covidowymi.

Młodzi anestezjolodzy wesprą doświadczonych medyków m.in. w obsłudze pacjentów pod respiratorem, których obłożenie drastycznie wzrasta w ostatnich dniach. Obłożenie respiratorów obecnie wynosi 40% (320/800 respiratorów)

Jak uspokajał premier Mateusz Morawiecki w czwartek, dodatkowo, Polska jest w posiadaniu ponad 500 respiratorów, które obecnie znajdują się w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz