A. Niedzielski: „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania obostrzeń

06 Października 2020, 13:04 maska maseczka koronawirus covid pandemia epidemia

Wprowadzamy politykę „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania obostrzeń - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski na wspólnej konferencji z Komendantem Głównym Policji. Doprecyzowane zostaną zapisy dot. obostrzeń m.in. bez maseczki tam, gdzie jest to konieczne, będą mogły przebywać tylko osoby z odpowiednim zaświadczeniem, wprowadzony zostanie wymóg zachowania co najmniej 100 m odstępu między zgromadzeniami, a także zakaz udostępniania lokali na imprezy.

- 58 zgonów pokazuje, jak śmiertelnym zagrożeniem jest pandemia wywołana koronawirusem. Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać wszystkich jak ważne jest stosowanie maseczek, przestrzeganie obostrzeń, dystansu to niestety, nie zawsze są one przestrzegane. Nie zawsze normy współżycia społecznego - bo tak traktuję noszenie maseczki - są przestrzegane przez wszystkich - podkreślił szef resortu zdrowia.

 - Wprowadzamy politykę "zero tolerancji" za nieprzestrzeganie obostrzeń. (...). Bez maseczki - tam gdzie to jest konieczne - może być tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki - mówił. 

A.Niedzielski poinformował, że w ostatnich dniach prawnicy policji i ministerstwa pracowali wspólnie nad wypracowaniem takiej formuły obostrzeń, które będą łatwiej egzekwowalne.

 - Bez maseczki - tam gdzie to jest konieczne - może być tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki. (…) Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. (…) Wprowadzamy także zakaz udostępniania lokali do imprez i potańcówek. Część lokali które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, udostępniało swoją przestrzeń w tym celu. (…) Każda impreza odbywająca się "przy okazji" będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia - wyliczał minister.

System SMS dla stref

Ponadto przypomniał, że od soboty wchodzą zaostrzone obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych, m.in. obowiązek noszenia maseczki na przestrzeni otwartej w żółtych strefach, skrócenie do godz. 22 działania lokali gastronomicznych w strefach czerwonych.

Ponadto do mieszkańców stref mają być rozsyłane specjalne SMS-y. - Chcemy wykorzystać system Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do tego, by informować mieszkańców o wprowadzeniu do konkretnej strefy - zapowiedział minister. Takie SMS-y miałyby być rozsyłane w piątek po południu.

Rekomendacje, by karać osoby niezasłaniające ust i nosa

Z kolei Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział, że policjanci będą rygorystycznie podchodzić do karania osób nieprzestrzegających obostrzeń. - Będziemy bardzo rygorystycznie, jako funkcjonariusze polskiej policji, podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa. (…) Od początku naszych działań odnotowaliśmy 165 tys. przypadków złamania tego przepisu - mówił. W ciągu ostatniej doby, było to 2150 naruszeń w tym zakresie, a wystawiono 100 mandatów.

Jak poinformował, we wtorek wydał komendantom wojewódzkim policji rekomendację, by karać, a nie tylko pouczać, osoby niestosujące się do tego obowiązku. Przypomniał, że mandat wynosi do 500 zł.

Według niego, do tej pory wiele osób nadużywało zapisów zwalniających z noszenia maseczki z powodu np. różnych dysfunkcji, więc projekt nowych przepisów zakłada obowiązek wylegitymowania się odpowiednim zaświadczeniem.

Dodał, że jeżeli chodzi o zgromadzenia, to organizatorzy często obchodzili próg 150 osób zgłaszając kilka zgromadzeń do 150 osób w jednym miejscu. Stąd nowy wymóg zachowania odległości między zgromadzeniami.

Z kolei zakaz organizowania imprez tanecznych w pubach wynika z tego, że odbywały się tam "imprezy taneczne do rana". - Tu będzie duży poziom aktywności policjantów jeżeli chodzi o kontrole. Będziemy surowo karać w przypadku stwierdzenia łamania takich zasad - zapowiedział gen.J.Szymczyk.

Resort informował w ostatnich dniach, że prawnicy Ministerstwa Zdrowia i Komendy Głównej Policji pracują nad rozwiązaniami umożliwiającymi lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji. 

Na cmentarzach też obowiązek noszenia maseczek

A. Niedzielski pytany  o ewentualne dodatkowe obostrzenia w związku ze zbliżającym się Dniem Zadusznym 1 listopada, przypomniał, że na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki niezależnie od strefy. Jak mówił, w kontekście 1 listopada ministerstwo będzie przypominać o tym obowiązku.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz