Nowi ministrowie zaprzysiężeni "w cieniu koronawirusa"

06 Października 2020, 14:44

We wtorek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Nie wziął w niej udziału zakażony koronawirusem Przemysław Czarnek, który ma zostać ministrem edukacji i nauki, ani politycy, którzy po kontakcie z P.Czarnkiem przebywają na kwarantannie, m.in. wicepremier Jacek Sasin.

Prezydent RP Andrzej Duda powołał we wtorek na funkcje wicepremierów: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa Porozumienia Jarosława Gowina oraz Piotra Glińskiego. J.Gowin jest też ministrem rozwoju, pracy i technologii, a P. Gliński -ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki został powołany na urząd ministra cyfryzacji.

A.Duda powołał także Grzegorza Pudę na ministra rolnictwa i rozwoju, Marlenę Maląg - na ministra rodziny i polityki społecznej, Tadeusza Kościńskiego - na ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, Michała Kurtykę - na ministra klimatu i środowiska, Michała Cieślaka oraz Michała Wójcika na ministrów - członków Rady Ministrów. 

Uroczystość miała odbyć się w poniedziałek, jednak tego dnia rano Przemysław Czarnek poinformował, że ma dodatni wynik testu na obecność SARS-CoV-2. W związku z tym premier M.Morawiecki zwrócił się do prezydenta RP o wyznaczenie innego terminu dokonania zmian w rządzie. Powiatowy inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań. Na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier Jacek Sasin, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, odchodzący szef MEN Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz