Sejm. Komisja Zdrowia: minimum a nie maksimum 4 mld zł na Fundusz Medyczny

07 Października 2020, 11:20 sejm

W środę, sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła poprawki Senatu do rządowego projektu ustawy o Funduszu Medycznym.

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, posłowie zagłosowali m.in. za senacką poprawką ustanawiającą minimalne nakłady na Fundusz Medyczny w wysokości 4 mld zł. Projektowane przepisy przewidywały ustanowienie tej wartości jako maksymalnej wartości finansowania działalności Funduszu z budżetu państwa.

Poparte przez członków Komisji Zdrowia znowelizowane zapisy ustawy mówią o minimalnej wartości budżetu na poziomie 4 mld zł oraz maksymalnej w wysokości "do 4,2 mld zł", od 2021 r.

Za poprawką opowiedziała się m.in. Kancelaria Prezydenta. Przeciw z kolei było ministerstwo. Jak argumentował wiceminister Sławomir Gadomski "jako wiceminister chciałbym i potrzebuje jak najwięcej środków przeznaczonych na ochronę zdrowia, ale jako rząd musimy podejmować realne obietnice i podejmować realną działalność co do Funduszu, co robimy." Zapewnił jednocześnie, że "4 mld zł to ogromna obietnica i już dziś pokazujemy, że będziemy ja realizować" argumentując, że w rezerwie budżetowej, kwota na realizację tej ustawy, jest już zabezpieczona.

Wyłączenie Funduszu z ogólnego budżetu na świadczenia

Członkowie Komisji Zdrowia nie byli jednak zgodni co do zapisów, gwarantujących wyłączenie budżetu Funduszu Medycznego z budżetu w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jak zapewniał przewodniczący Komisji Zdrowia, Tomasz Latos "to zupełnie różne pieniądze co wynika z prawnych i finansowych uwarunkowań." - Nikt nigdy, nie zabierał, ani nie przesuwał środków z NFZ do żadnego Funduszu. Mówimy o pieniądzach dodatkowych - mówił Tomasz Latos.

- Środki są środkami znaczonymi. Nie ograniczamy środków w dyspozycji ministra zdrowia, ani zaplanowanych w ustawie budżetowej. Nie ograniczamy także środków w Narodowym Funduszu Zdrowia - mówił prezydencki minister, Paweł Mucha.

Ocena technologii o wysokiej wartości klinicznej - jednorazowa

Ponadto, Senat opowiedział się za tym, by ustanawianym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wykazu technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności powinno – w ocenie Senatu – następować nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, nie zaś – nie rzadziej niż raz do roku. Tak samo, określanie  przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wykazu technologii lekowej o wysokiej wartości klinicznej powinno – w ocenie Izby – następować nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, nie zaś – jednorazowo jak przewiduje projekt ustawy.

Poprawka otrzymała negatywną rekomendację strony rządowej oraz została odrzucona przez posłów z sejmowej Komisji Zdrowia. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz