Sejm. Posłowie Konfederacji zostaną ukarani za brak maski?

07 Października 2020, 11:40 SEJM KORYTARZ

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział na początku środowych obrad Sejmu, że wystąpi z wnioskami o ukarania posłów Konfederacji za złamanie ustaleń Prezydium Sejmu dotyczących obowiązku noszenia maseczek na sali plenarnej oraz ustaleń ws. limitu osób podczas posiedzenia.

Decyzją Prezydium Sejmu zaplanowane pierwotnie na dwa dni posiedzenie Sejmu zostało skrócone do jednego dnia, okrojony został także porządek obrad. Wprowadzono też limit 55 posłów, którzy mogą być obecni na sali plenarnej. 

Dzisiejsze posiedzenie rozpoczęło się od wniosków posłów opozycji dot. rozszerzenia harmonogramu obrad o informację Ministra Zdrowia w sprawie aktualnego stanu szpitali jednoimiennych zakaźnych oraz stanu ich przygotowania na ewentualną drugą falę zakażeń SARS-CoV-2. Posłowie koalicji odrzucili ten wniosek.

Z kolei poseł Krzysztof Gawkowski z Lewicy wniósł o przerwę i wezwanie w trybie pilnym premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Postawił przed sobą na mównicy tzw. "licznik hańby”- tabliczkę z liczbami określającymi liczbę zakażonych, zgonów a także zlikwidowanych firm. Jak ocenił, rząd nie jest przygotowany drugą falę pandemii. - Polska służba zdrowia jest w bagnie, przez was – mówił. Wniosek także został odrzucony.

Zero tolerancji dla osób nienoszących maseczki - także dla posłów.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zaraz po ustalaniu porządku obrad środowego posiedzenia zauważył, że pomimo upomnienia nadal posłowie Grzegorz Braun i Jakub Kulesza z Konfederacji przebywają na sali bez maseczek.

Z wnioskiem formalnym o ukaranie posłów i wykluczenie ich z obrad wystąpił poseł K.Gawkowski. Stwierdził, że regulamin powinien być przestrzegany, a nie łamany. Zaznaczył, ze posłowie Konfederacji dają zły przykład. Losy tego wniosku nie zostały rozstrzygnięte - jak stwierdził wicemarszałek, wniosek jest niezgodny z regulaminem. 

Jednocześnie wicemarszałek stwierdził, że posłowie naruszają regulamin sejmu i naruszają porządek ustalony przez Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Poseł Braun wykrzykiwał z sali, ze prosi o podstawę prawną. 

Ryszard Terlecki podkreślił na początku posiedzenia, że Prezydium Sejmu jednogłośnie przyjęło zalecenie, aby wszyscy posłowie obecni na sali plenarnej i w innych salach używali maseczek. Dodał, że wszystkie kluby i koło poselskie otrzymały też informację o limicie osób, które mogą być obecne na sali plenarnej.

-Chcę poinformować pana posła, że kieruję wniosek do komisji etyki poselskiej o narażanie innych osób posłów na niebezpieczeństwo - mówił wicemarszałek. Kiedy na salę weszli kolejni posłowie Konfederacji dodał, że tym samym złamali oni limit ustalony przez Prezydium Sejmu. - W związku z tym będę wnioskował o ukaranie tych posłów karami finansowymi - mówił.

- Nowa faza terroru sanitarnego ze strony Kancelarii Sejmu - PIS wraz z przystawkami i tresowaną opozycją usiłują narzucić posłom Konfederacji rygor zamaskowania i wykluczenia z obrad - marsz. Ryszard Terlecki sypie pogróżkami, ale podstawy prawnej podać nie potraf - komentował zaistniałą sytuację na swoim twitterze, poseł Grzegorz Braun.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz