Których leków brakuje w polskich aptekach?

08 Października 2020, 12:20 leki

Utrzymuje się pozytywny trend dobrej dostępności do leków na receptę, a lista braków skróciła się do 18 pozycji - wskazuje portal GdziePoLek w opublikowanym w czwartek raporcie. Zastrzega jednak, że nie uwzględnia w nim produktów sezonowych, czyli najbardziej obecnie poszukiwanych szczepionek przeciwko grypie. Zwraca ponadto uwagę na brak szczepionki przeciwko pneumokokom, która z powodu epidemii koronawirusa również jest "rekordowo popularna".

Jak wskazuje portal GdziePoLek, rok temu szczepionki przeciwko grypie również wzbudzały zainteresowanie mediów, ponieważ opóźniały się ich dostawy. Ostatecznie jednak zainteresowanie pacjentów nie było tak duże, a ok. 100 tys. dawek trzeba było zutylizować.

Tej jesieni, ze względu na pandemię koronawirusa, zainteresowanie pacjentów szczepieniami jest rekordowe a kolejne dostawy rozchodzą się błyskawicznie. Szczepionki przeciwko grypie znalazły się nawet na tzw. liście antywywozowej, czyli liście leków zagrożonych brakiem dostępności.

Jak informuje portal VaxigripTetra ma trafić do aptek ponownie w połowie października, a następna partia Influvac Tetra - w ostatnim tygodniu października. Fluarix Tetra natomiast ma się pojawić w aptekach w listopadzie. Szczepionka donosowa Fluenz Tetra trafiła do aptek 30 września, a 1 października lek miało 13 proc. aptek współpracujących z GdziePoLek. Szybko jednak liczba zatowarowanych placówek zaczęła spadać i obecnie jest to około 4 proc. aptek.

Brak szczepionki przeciwko pneumokokom

Jak informuje portal, planowane dostawy szczepionki Prevenar 13 uodparniającej przeciwko pneumokokom zaplanowane były na drugą połowę września. "Pomiędzy 17 a 20 września odnotowaliśmy wzrost dostępności w aptekach zintegrowanych z portalem. Jeszcze 21 września około 24 proc. placówek deklarowało posiadanie na stanie szczepionki (dla porównania w lipcu było to aż 40 proc.). Preparat jednak szybko się sprzedał i na dzień opracowania raportu jedynie 3 proc. aptek miało go jeszcze na stanie" - czytamy w najnowszym raporcie.

Jak przypomniano, szczepionka przeciwko pneumokokom nie chroni bezpośrednio przed chorobą COVID-19. Uważa się jednak, że każda interwencja zmniejszająca ryzyko chorób dróg oddechowych może być w dobie epidemii koronawirusa korzystna. Sądzi się ponadto, że koronawirus może torować drogę pneukokokom, co u osób z grupy ryzyka może mieć dramatyczne konsekwencje. Obecnie szczepionka przeciwko pneumokokom podawana jest dzieciom w ramach programu szczepień ochronnych jako obowiązkowa. W przypadku dorosłych jest ona natomiast zalecana.

Warto zauważyć, że w pierwszych dniach października do aptek powróciła - długo nieobecna - szczepionka polisacharydowa przeciwko pneumokokom - Pneumovax 23.

18 pozycji na liście braków

Obecna lista braków liczy 18 pozycji. Na liście pojawiło się 6 nowych produktów, m.in. Asamax (lek stosowany we wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz w chorobie Crohna w obrębie okrężnicy, Bisacodyl - czopki doodbytnicze o szybkim działaniu  przeczyszczającym, Oprymea - w terapii choroby Parkinsona, Peritol - lek przeciwalergiczny, Prevenar 13 - szczepionka polisacharydowa przeciw pneumokokom, Tetralysal - antybiotyk stosowany w terapii trądziku.

Z kolei z sierpniowej listy zniknęło 9 pozycji, w tym preparat Nitrendypina Egis w obu dawkach - lek stosowany w nadciśnieniu.

Źródło: GdziePoLek

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz