Komisja Europejska zabezpiecza dostęp do remdesiviru

08 Października 2020, 13:20 Unia Europejska, flaga

Kilka krajów europejskich, w tym Polska, raportuje o niedoborach produktu leczniczego stosowanego w leczeniu pacjentów z COVID-19. Gilead, producent remdesiviru poinformował o zabezpieczeniu dodatkowych dawek dla Unii Europejskiej.

Jedynymi terapiami dopuszczonymi do stosowania w leczeniu COVID-19 są remdesivir i steroidowy deksametazon. W Europie remdesivir jest jedynym lekiem z warunkowym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu w tym wskazaniu.

Gilead Sciences w czwartek poinformował, że zgodził się sprzedać Europie do 500 tys. dawek leku przeciwwirusowego remdesivir, z możliwością domówienia kolejnych dawek w zależności od zapotrzebowania.

Umowa zawarta między Komisją Europejską a producentem Gilead obejmie zakup remdesiviru na najbliższe sześć miesięcy dla 37 krajów: 27 państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, sześciu krajów bałkańskich i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) - Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Płatności będą dokonywane przez kraje, które zgłosiły zapotrzebowanie dostaw leku. Umowa zawiera opcję przedłużenia terminu.

Wcześniej KE sfinansowała ponad 33 tys. dawek remdesiviru

Podpisanie obecnej umowy ramowej dotyczącej wspólnych zamówień jest następstwem umowy zawartej przez Komisję z firmą Gilead w piątek, dotyczącej zapewnienia 33 380 dawek remdesiviru, które od sierpnia są rozprowadzane w całej UE i Zjednoczonym Królestwie. Umowa ta została sfinansowana z ustanowionego przez Komisję instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (ESI).

Europa się zbroi

28 września uruchomiono także procedurę wspólnych zamówień na dostawę sprzętu medycznego do szczepień przeciwko COVID-19. Obejmuje ona 27 typów urządzeń pogrupowanych w sześciu kategoriach: nośniki szczepionek, pojemniki na odpady, urządzenia do wstrzykiwań, środki odkażające, środki ochrony indywidualnej i materiały do znieczuleń.

Procedura wspólnych zamówień na podstawowe leki intensywnej terapii jest na etapie finalizacji, a w najbliższych dniach państwa będą mogły rozpocząć składanie zamówień. Obejmuje ona leki intensywnej terapii w sześciu obszarach (leki przeciwbólowe, antybiotyki, środki zwiotczające mięśnie, środki znieczulające, leki resuscytacyjne, inne).

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz