Premier: od soboty cały kraj jako żółta strefa

08 Października 2020, 15:20

Od 10 października strefa żółta obejmie cały kraj, a więc maseczki będą obowiązkowe także w przestrzeni otwartej, gastronomia  będzie czynna do godz. 22, a liczba uczestników imprez okolicznościowych zostanie ograniczona do 75 - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał też na zwiększenie liczby łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 o kolejnych kilka tysięcy oraz respiratory w zasobach Agencji Rezerw Materiałowych.

Podczas konferencji prasowej premier przypomniał, że w czwartek mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń - 4280 przypadków. - To oznacza w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń co 3 dni. Chcemy, aby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby - podkreślił.

Jak wskazywał, na dziś liczba zajętych łózek covidowych to 4138, a liczba dostępnych dziś to 9,5 tys. - Przeprowadzamy działania, aby w ciągu kilku dni liczba tych łóżek zwiększyła się o kolejne kilka tysięcy - zapowiedział. Zapewniał też, że jeżeli chodzi o respiratory, to na razie zajętych jest około 300, a wolnych 500 aparatów przeznaczonych dla pacjentów z COVID.

- Oprócz tego mamy już 500 respiratorów w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych i dalszą liczbę, która wiąże się z zakupami, których dokonaliśmy - przekonywał. Jak dodał, nie może wskazać dokładnie liczby respiratorów w rezerwach ARM, ponieważ to informacja objęta klauzulą tajności. Przypomniał, że oprócz respiratorów zarezerwowanych dla pacjentów covidowych, w Polsce jest ponad 10 tys. respiratorów.

Rozszerzenie strefy żółtej zahamuje koronawirusa?

- Mija prawie 7 miesięcy od kiedy wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia, które pomogły nam w walce z I falą. Dzisiaj jesienią ta II fala też do  nas dotarła. Dzisiaj musimy zmierzyć się z nią w sposób kategoryczny, zdecydowany, ale też biorąc pod uwagę doświadczenia które mamy - mówił M. Morawiecki. Przypomniał o skutkach lockdownu i stratach dla gospodarki, jednocześnie wskazując, że dzięki wprowadzonym rządowym tarczom, udało się je złagodzić. - Nie możemy tego dorobku ostatnich 7 miesięcy zmarnować (...) - dodał.

- Chcemy zastosować podobną strategię jak kilka miesięcy temu, choć w innych okolicznościach (...)  Od 10 października wprowadzamy zasady panujące w strefach żółtych na cały kraj. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Przyczyną jest fakt, że dziś w strefie żółtej byłaby już 1/3 kraju, ponad 100 powiatów - mówił. - Od przestrzegania tych zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem - stwierdził.

Według szefa rządu, rozszerzenie strefy żółtej spowolni rozprzestrzenianie się wirusa. - Dzisiaj ryzyko emisji zmniejszamy poprzez noszenie maseczek i zachowywanie dystansu - wskazywał i dodał, że słowa klucze to spokój, odpowiedzialność i zmniejszanie ryzyka.

- Dziś cała Europa to strefa żółta, czerwona, a niektóre kraje wprowadzają stany nadzwyczajne – Czechy i Słowacja, w Paryżu – częściowy lockdown (...). Nasze podejście musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost nowych zakażeń, bo nie chcemy doprowadzić do lockdownu w gospodarce i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów - zaznaczył M. Morawiecki.

Chronić seniorów

Jednocześnie podkreślał, że udział zgonów w przedziałach wiekowych jest bardzo różny, ale pokazuje, że COVID-19 atakuje ludzi starszych. Według danych, które wskazywał, w grupie osób powyżej 60 roku życia, łączny udział zgonów przekracza 10 proc., a w grupie osób powyżej 90 r. życia - 25 proc. Apelował o ochronę zdrowia i życia seniorów, ale także zachęcał seniorów do unikania przemieszczania się, gdy nie jest to konieczne.

- Bardzo proszę, aby dokonywać właściwej oceny czy  może dojść do jakiegoś spotkania, imprezy okolicznościowej. Niestety wesela są takim miejscem, gdzie wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Apelujemy o utrzymywanie zasad sanitarnych na podwyższonym poziomie - mówił.

Jak mówił premier strategia będzie elastyczna i rząd na bieżąco będzie reagował na nowe informacje. - Trzeba się przygotować na to, że ta druga fala w nas uderza. Trzeba mieć też nadzieję na szczepionkę, czekamy na nią, ale chcemy już dziś wdrożyć rozwiązania, które ograniczą rozprzestrzenianie się koronawirusa - podkreślił.

Zapowiedział, że w sobotę zostaną przedstawione kolejne zasady dotyczące walki z koronawirusem m.in. dotyczące funkcjonowania szkół.

Stan nadzwyczajny niewykluczony

Szef rządu pytany o to, czy rozważane jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, przypomniał, że Czesi i Słowacy taki stan wprowadzili.My na ten moment mamy możliwość zastosowania dodatkowych obostrzeń w oparciu o obecne przepisy. Jeżeli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, to nie wykluczamy takich rozwiązań (...) - podkreślił M. Morawiecki.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz