Koronawirus a polityka

09 Października 2020, 10:30 maski maseczki maska ochronna covid koronawirus
09 Października 2020, 10:30
09 Października 2020, 10:30 Koronawirus sondaż ciekaweliczby.pl
09 Października 2020, 10:30 maseczki ciekaweliczby.pl
09 Października 2020, 10:30

Prawie co piąty Polak uważa, że nie ma żadnej epidemii koronawirusa i to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. A wśród osób między 18 a 34 rokiem życia ten pogląd podziela już prawie co trzecia osoba – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

 

 

Teorie spiskowe

Badanie pokazuje, że 21 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem. Z kolei prawie połowa (48 proc.) boi się trochę, a 31 proc. – bardzo. 

- Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek.  – komentuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Zauważalna jest zależność między wiekiem a zdaniem na temat epidemii koronawirusa. Wśród osób z najstarszej grupy wiekowej 55 plus, dla których zakażenie koronawirusem jest wyjątkowo groźne, zdecydowanie dominuje pogląd, że epidemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi. Twierdzi tak 69 proc. badanych. Z kolei wśród osób z najmłodszej badanej grupy wiekowej 18-24 lata, uważa tak zaledwie co piąty, a prawie co trzeci twierdzi, że epidemia nie istnieje i jest to wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. 

Koronawirus sondaż ciekaweliczby.pl

Najwięcej osób uważających, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej. Niewiele mniej jest takich osób wśród wyborców Lewicy oraz Prawa i Sprawiedliwości. Na przeciwnym biegunie znajdują się wyborcy Konfederacji. Wśród nich zaledwie 17 proc. uważa, że pandemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a łącznie prawie połowa wyborców tej partii twierdzi, że epidemia nie jest zagrożeniem dla ludzi lub że nie ma jej wcale.

#MaskujSię

W badaniu pytano także o noszenie maseczek w sklepach i środkach komunikacji publicznej (pociągach, autobusach, tramwajach). Zdecydowana większość osób twierdzi, że zawsze w takich okolicznościach zakłada maseczki. Natomiast 5 proc. badanych oświadczyło, że nigdy nie zakłada maseczki.

 

Tutaj znów najbardziej wyróżniają się zwolennicy Konfederacji, z których 67 proc. deklaruje, że zawsze nosi maseczki, a 11 proc., że nie zakłada ich wcale. Najwięcej osób deklarujących, że zawsze noszą maseczki jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej. Na trochę niższych, ale zbliżonych poziomach były deklaracje wyborców PiS i Lewicy. Podobnie, jak w poprzednich pytaniach, osoby z najmłodszych grup wiekowych (18-24 i 25-34) negatywnie wyróżniają się na tle pozostałych i w najmniejszym stopniu deklarują, że zawsze zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej.

 

maseczki ciekaweliczby.pl

 

Osoby, które nigdy nie zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej, jako najczęstszy powód takiego postępowania wskazywały, że nie wierzą w epidemię koronawirusa. Na drugim miejscu znalazło się przekonanie, że nie są chorzy, więc nikogo nie zarażą.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz