Koronawirus: jest rozporządzenie ws. kadry przy łóżkach respiratorowych

09 Października 2020, 12:27

Podpisane zostało już rozporządzenie dotyczące kadry medycznej szczególnie potrzebnej oddziałach intensywnej terapii. Osoby odbywające specjalizację, po IV roku specjalizacji i półrocznym doświadczeniem w pracy nad pacjentami w ciężkim stanie, będą mogły sprawować opiekę samodzielnie nad pacjentami w stanie ciężkim. Ma to spowodować, że do systemu opieki nad pacjentami covidowymi włączonych będzie mogło być dodatkowo kilkuset medyków.

Jak poinformował w piątek podczas briefingu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, są nowe trzy rozporządzenia.

Pierwsze dotyczy standardu opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z potwierdzonym zakażeniem oraz kierowania na testy przez lekarzy POZ. Lekarze mogą zlecać wykonanie testu po badaniu fizykalnym lub teleporadzie bez konieczności występowania 4 objawów choroby. Lekarz POZ może też zlecić wykonanie testu w domu pacjenta (karetka wymazowa), jeżeli stan jego zdrowia nie pozwala na samodzielne dojechanie do punktu drive thru. Rozporządzenie opisaliśmy tutaj Jest standard opieki nad pacjentem podejrzanym lub zakażonym

W. Andrusiewicz wskazał, że kolejne rozporządzenie podpisane w MZ dotyczy opieki izolatoryjnej i wskazania, że lekarz POZ może kierować pacjentów do izolatoriów, a w pokoju w izolatorium mogą przebywać jednocześnie dwaj pacjenci ze stwierdzonym zakażeniem Sars-CoV-2.

Zmiany w opiece nad pacjentami covidowymi w stanie ciężkim

Z kolei trzecie podpisane rozporządzenie dotyczy kadry medycznej szczególnie potrzebnej na OIT-ach (oddziałach intensywnej terapii). Rozporządzenie znoszące standardy anestezjologiczne - co przewiduje?

- Zapadła decyzja, aby osoby odbywające specjalizację, po IV roku specjalizacji i z półrocznym doświadczeniem w pracy nad pacjentami w stanie ciężkim, mogli samodzielnie sprawować opiekę nad pacjentami w stanie ciężkim. To ok. 600 dodatkowych osób, które będą mogły sprawować tę opiekę - wyjaśnił W. Andrusiewicz. Chodzi o medyków, którzy będą mogli opiekować się pacjentami covidowymi na tzw. łóżkach respiratorowych.

Zapewnił, że liczba łóżek dla pacjentów covidowych systematycznie będzie się zwiększać do ok. 13,5 tys. w związku z uruchomieniem decyzjami wojewodów kolejnych szpitali koordynacyjnych, których ma być w kraju 16, po jednym w każdym województwie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz