P. Wysocki: możliwości leczenia raka nerki dalekie od światowych standardów

16 Października 2020, 12:05 wysocki

"Od dekady mamy możliwość stosowania tylko dwóch linii leczenia systemowego (...) Konieczna jest modyfikacja podejścia do leczenia w zależności od początkowego stanu pacjentów z rakiem nerki - mówi prof. Piotr Wysocki, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Jakich zmian oczekują eksperci?

 

Wartości w medycynie

25 września, czołowi krajowi eksperci ds. zdrowia dyskutowali nt. wartości w medycynie wyzwań związanych z diagnostyką i leczeniem pacjentów w ramach debaty "Wartości w medycynie. Czego uczy nas światowy kryzys zdrowia". Eksperci podnosili kwestie ograniczeń w opiece nad pacjentami w dobie COVID-19, a także wskazywali z jakimi wyzwaniami będzie mierzyć się publiczna ochrona zdrowia po ustaniu pandemii. Naukowcy i eksperci podkreślali, że jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie możliwości terapii na najwyższym możliwym standardzie.

Rak nerki - kolejne wyzwanie

Jak wskazuje prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w rozmowie z Polityką Zdrowotną, w obszarze leczenia pacjentów z rakiem nerki (zobacz: najnowsze wytyczne dla klinicystów), konieczna jest modyfikacja podejścia do leczenia w zależności od początkowej kategorii prognostycznej chorych. Ekspert podkreśla także, że w Polsce lekarze "od dekad" mają możliwości stosowania tylko linii leczenia systemowego, kiedy na świecie mówi się już o trzeciej, czwartej czy nawet piątej linii leczenia.

O tym jak powinna poszerzyć się paleta możliwości terapeutycznych dla pacjentów z rakiem nerki i jakie zmiany są konieczne w zasadach sekwencjonowania leczenia onkologicznego, tak "żeby maksymalnie wydłużyć przeżycie chorych", a także o wyzwaniach jakie stawia epidemia koronawirusa w obszarze opieki nad pacjentami, mówi dla Polityki Zdrowotnej, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Piotr Wysocki.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz