W sklepach mogą wrócić godziny dla seniorów?

10 Października 2020, 9:44

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w sobotę rano potwierdził, że rząd bierze pod uwagę powrót do sklepów tzw. godzin dla seniorów . - To będzie dzisiaj rozważane na zespole kryzysowym - przyznał wiceminister w Radiu Zet.

W sobotę ma zebrać się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, aby omówić sytuację związaną z epidemią COVID-19.

W. Kraska pytany czy rząd bierze pod uwagę powrót tak zwanych godzin dla seniorów, odparł: "Tak, bierzemy to pod uwagę. To będzie też dzisiaj będzie rozważane na zespole kryzysowym. Myślę, że dzisiaj będzie podjęta decyzja".

Przypomnijmy, że godziny dla seniorów w sklepach wprowadzono w kwietniu br. W godz. 10-12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby w wieku powyżej 65. roku życia. Po 20 kwietnia godziny dla seniorów obowiązywały tylko od poniedziałku do piątku, a na początku maja zlikwidowano to rozwiązanie.

W. Kraska zwracał uwagę na szczególną sytuację osób starszych, najbardziej zagrożonych na zakażenie koronawirusem i ciężkie objawy COVID-19. 

Jak mówił, "prawie połowa pacjentów, którzy trafiają w tej chwili do szpitali z zakażeniem koronawirusem, są to osoby powyżej 60. roku życia". - Ich szansa, że trafią na respirator jest 13 razy większa niż osoby młodszej - wskazywał.

Dodał, że obecnie 80 procent osób, które korzystają z terapii respiratorowej, to właśnie osoby starsze. 

Zaapelował do seniorów, szczególnie powyżej 60. roku życia o ograniczenie kontaktów osobistych, rodzinnych i towarzyskich oraz unikanie wychodzenia z domu.

Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić - jak zapowiadał - decyzję dotyczące dalszego funkcjonowania szkół.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz