Zdrowotny tydzień w Europie

12 Października 2020, 12:18 Unia Europejska, flaga

Kolejny tydzień przyniósł wiele nowych wydarzeń zdrowotnych na najwyższych szczeblach Unii Europejskiej. O czym dyskutowano i jakie kluczowe decyzje podjęto? Poniżej przedstawiamy skrót najważniejszych informacji.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji Stella Kyriakides, komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności KE w wydanym komunikacie poruszyła m.in. kwestię zdrowia psychicznego w czasie pandemii, ale również finansowania tego obszaru ochrony zdrowia: „Pandemia miała wpływ na nasze zbiorowe zdrowie psychiczne, nie mniej jednak jej dokładny wpływ jest trudny do oszacowania – wiemy natomiast, że jej oddziaływanie jest powszechne, ma znaczenie i rośnie. Jeszcze przed pandemią choroby psychiczne dotykały już więcej niż jednego na sześciu Europejczyków (…). Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego wzywa do zwiększenia inwestycji w zdrowie psychiczne oraz lepszego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Z naszej strony, wesprzemy kwotą do 8,4 miliona euro, wdrożenie najlepszych praktyk w zakresie reformy systemu zdrowia psychicznego (…)”. Całe przesłanie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest dostępne tutaj.

Kolejna umowa na potencjalną szczepionkę na koronawirusa

8 października KE zatwierdziła trzecią umowę z firmą farmaceutyczną Janssen Pharmaceutica NV. Umowa umożliwi państwom UE zakup szczepionek dla 200 mln osób. Dotychczas podpisano umowy z firmą AstraZeneca oraz Sanofi-GSK. Pomyślnie zakończyły się również wstępne negocjacje z firmami: CureVac, BioNTech-Pfizer oraz Moderna.

Umowa na dostawę Remdesiviru podpisana

8 października KE podpisała z firmą farmaceutyczną Gilead umowę dotyczącą wspólnych zamówień na dostawę maksymalnie 500 tys. potrzebnych do pełnej terapii dawek leku Veklury (nazwa handlowa Remdesivir), z możliwością zwiększenia zamówienia.

Obecnie Veklury jest jedynym lekiem dopuszczonym do obrotu w UE, stosowanym w leczeniu COVID-19 u pacjentów potrzebujących podawania tlenu.

11,2 mld euro dla Polski w ramach instrumentu SURE

7 października Komisja Europejska ogłosiła decyzję o wyemitowaniu w ramach instrumentu SURE obligacji społecznych o wartości do 100 mld euro. Wsparcie zostało przyznane 16 krajom UE, w tym Polsce. Środki pochodzące z budżetu SURE mogą być przeznaczone m.in. na finansowanie niektórych działań w sektorze ochrony zdrowia. Więcej o instrumencie SURE tutaj.

Wsparcie UE dla Romów

7 października Komisja Europejska przyjęła 10-letni plan, obejmujący wsparcie na rzecz Romów w UE. Plan ten skupia się na siedmiu obszarach, z których jednym jest zdrowie. Program dostępny tutaj.

1,5 mld euro wsparcia dla Włoch

6 października Komisja Europejska zatwierdziła włoski program o wartości 1,5 miliarda euro mający na celu wsparcie firm działających w regionach południowych Włoch dotkniętych epidemią SARS-CoV-2, poprzez obniżenie kosztów pracy i pomoc w utrzymaniu zatrudnienia. 

Szczyt Ukraina-UE. 60 mln euro na walkę z koronawirusem

6 października w czasie 22. Szczytu UE-Ukraina w Brukseli komisarz UE ds. Sąsiedztwa i rozszerzenia - Olivér Várhelyi podpisał wraz z wicepremier ds. Integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy - Olgą Stefanishyną trzy umowy opiewające na łączną kwotę 60 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na łagodzenie społeczno-gospodarczych skutków pandemii koronawirusa na Ukrainie.

10 mln euro pomocy dla Ukrainy

Komisja Europejska (KE) przeznaczyła dodatkowe 10 mln euro na pomoc humanitarną dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji we wschodniej Ukrainie. Środki mają być przeznaczone m.in. na walkę z pandemią koronawirusa. Całościowa kwota, jaką KE przeznaczy na pomoc humanitarną dla Ukrainy w 2020 r. opiewa na 23 mln euro.

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz