W. Kraska: mamy przygotowany cały katalog restrykcji

12 Października 2020, 9:25 waldemar kraska

Obowiązek noszenia maseczek zaowocuje za 7-10 dni, co przełoży się na liczbę nowych zakażeń - mówił dla Polsat w poniedziałek, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceminister wspomniał także o szeregu restrykcji, przygotowanych przez resort zdrowia i gotowych do publikacji.

Jak zapewnił wiceminister zdrowia, "łóżek, sprzętu mamy pod dostatkiem" i nie obawia się on, by tego sprzętu miało zabraknąć.

- Jeśli chodzi o sprzęt to Polska jest dobrze przygotowana. Najważniejsze, by pacjent nie dotarł do tej opieki respiratorowej. (…) Aby tego uniknąć, stosujemy wiele leków - osocze, remdesivir - mówił Waldemar Kraska i zaznaczył przy tym, że w tym tygodniu do Polski trafi ponad 20 tys. dawek remdesiviru. - Na jedną terapię pacjenta z koronawirusem potrzeba około 6 ampułek tego leku. Ta dostawa powinna w pełni zabezpieczyć nasze potrzeby - dodał.

Jak ocenił Waldemar Kraska, obecnie tzw. "wąskim gardłem" jest personel medyczny. - To zaniedbania wieloletnie. Szczególnie lekarzy anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych z dnia na dzień potrzeba nam będzie coraz więcej - mówił w programie "Graffiti" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Trzy główne źródła zakażeń

Zapytany o główne źródła zakażeń wiceminister poinformował, że prym w ogniskach wynikających z kontaktów międzyludzkich wiodą "różne imprezy rodzinne, integracyjne". Głównymi ogniskami zakażeń mają być także "DPS-y i służba zdrowia".

- To DPS-y, służba zdrowia oraz ogniska rozproszone wynikające z kontaktów międzyludzkich. Prym wiodą tutaj różne imprezy rodzinne, integracyjne - mówił wiceminister Waldemar Kraska.

Wiceminister dodał, że "jest przygotowany cały katalog restrykcji". Nie zdradził jednak, czego miałyby one dotyczyć.

W jego ocenie największym wyzwaniem na ten moment jest wysoka liczba osób starszych, kierowanych na hospitalizację z powodu zakażenia. W jego ocenie, na zmniejszenie tego wskaźnika wpłynąć mogą restrykcje dot. noszenia maseczek, czego efekty mamy zauważyć za 7-10 dni.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz