Od soboty weszły nowe restrykcje. Czy epidemia wyhamuje?

12 Października 2020, 13:15 rodzina dziecko maska maseczka epidemia pandemia koronawirus covid

Od soboty w Polsce zaczęły obowiązywać nowe restrykcje. Cała Polska znalazła się w strefie żółtej, a ponad 30 powiatów lub miast na prawach powiatów - w strefie czerwonej. Niektóre ograniczenia zostały zaostrzone, a podstawą jest opublikowane w piątek późnym wieczorem rozporządzenie opisujące nowe zasady. Nowe zasady mają pomóc ograniczyć dynamiczny wzrost nowych zakażeń koronawirusem.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W piątek późnym wieczorem rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a przepisy weszły w życie o północy z piątku na sobotę. 

Od 10 października restrykcje strefy żółtej zostały w myśl rozporządzenia rozszerzone na cały kraj. Oprócz tego w 32 powiatach i 6 miastach, które znalazły się w strefie czerwonej, obowiązują zaostrzone rygory.

"W myśl projektowanego rozporządzenia cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem powiatów, które znajdą się w obszarze czerwonym, znajdzie się w obszarze żółtym" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

 

Mniej gości na przyjęciach

Jak wskazano w uzasadnieniu, w celu ograniczania ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 zdecydowano się na ograniczenie liczby osób (z wyłączeniem obsługi) biorących udział w przyjęciach ślubnych, konsolacjach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych do 50 osób – w przypadku obszaru czerwonego, do 75 osób – w przypadku obszaru żółtego.

Przepisy te mają obowiązywać od 17 października br., a do tego czasu liczba gości na przyjęciach okolicznościowych wynosi do: 50 osób – w strefie czerwonej i do 100 osób – w przypadku obszaru żółtego.

 

W czerwonej strefie restauracje do 22:00

Rozporządzenie ogranicza możliwości funkcjonowania restauracji, barów i innych podmiotów świadczących usługi gastronomiczne nie dłużej niż w godzinach 6.00–22.00 – w przypadku obszaru czerwonego – z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach będzie trzeba zachować bezpieczną odległość – na osobę powinny przypadać co najmniej 4 m kw.

 

Bez potańcówek

Ponadto w uzgodnieniu z Komendą Główną Policji, w myśl rozporządzenia, do odwołania ustanawia się dla obszaru czerwonego i żółtego zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców oraz inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

 

Maseczki w przestrzeni otwartej

Rozporządzenie wprowadza obowiązek zakrywania ust i nosa zarówno dla osób przebywających na obszarze czerwonym, jak i żółtym w przestrzeniach zamkniętych jak sklepy, urzędy, ale także w przestrzeni otwartej. Wyjątkiem są lasy, parki, zieleńce, ogrody botaniczne lub zabytkowe, rodzinne ogródki działkowe oraz plaże. Ponadto z maseczki nie musi mieć w przestrzeni otwartej osoba uprawiająca w danym momencie sport.

Z zakrywania ust i nosa są zwolnione osoby z zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawne z trudnościami w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Jednak rozporządzenie wprowadza obowiązek przedstawienia przez takie osoby, na żądanie policji lub straży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego ich stan zdrowia.

 

Pilne przyjęcie do hospicjum bez wyniku testu

Rozporządzenia wprowadza też zmiany w zakresie przyjęć do hospicjów i na oddziały medycyny paliatywnej. Wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany w sytuacji wymagającej, ze względu na stan zdrowia pacjenta, pilnego albo natychmiastowego przyjęcia pacjenta do hospicjum lub oddziału.

W takiej sytuacji test będzie wykonywany niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do hospicjum lub oddziału.

 

Zgromadzenia publiczne

Rozporządzenie reguluje też kwestie zgromadzeń publicznych. Maksymalna liczba uczestników zgromadzeń od soboty nie może być większa niż 150 osób, tak jak wcześniej, jednak odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz