Dziś spotkanie opozycji z premierem

13 Października 2020, 12:48 RADA MINISTRÓW MORAWIECKI

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę zaprosił przedstawicieli opozycji na telekonferencję, której celem ma być omówienie sytuacji związanej z epidemią SARS-Cov-2. W spotkaniu udział potwierdzili przedstawiciele Lewicy, PSL, Konfederacji a po czasie, także Koalicji Obywatelskiej.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że jego formacja przedstawi swoje propozycje. Posłowie domagać się będą szybkiego procedowania prac nad ustawą (nie rozporządzeniem) regulującym obowiązek zakrywania ust i nosa , wsparcie dla przedsiębiorców, którzy działających w strefach żółtych i czerwonych, a także przedstawią propozycję "świadczenia kryzysowego" oraz wsparcia dla publicznej ochrony zdrowia.

Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak zapewnił, że przedstawiciele Stronnictwa Ludowego wezmą udział w spotkaniu zaproponowanym przez Mateusza Morawieckiego, choć jak ocenił, jest to pomysł spóźniony. W jego opinii, spotkanie te powinno odbyć się zaraz po przekroczeniu progu 1000 nowych zakażeń dziennie.

Szef koła Konfederacja, Jakub Kulesza przekazał, że przedstawiciele jego ugrupowania z zasady zawsze pozytywnie odpowiadają na tego typu zaproszenia ze strony premiera. - Nawet, gdy zdajemy sobie sprawę, że celem takich spotkań jest przykrycie nieudolności rządzących i rozmycie odpowiedzialności - ocenił Jakub Kulesza.

Z decyzją o udziale w telekonferencji do ostatniej chwili wstrzymywała się Koalicja, której przedstawiciele twierdzili, że "miejscem dla tego typu debaty jest Sejm". Podkreślali, że podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, odrzucono wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację rządu ws. przygotowania na walkę z koronawirusem. W poniedziałek, przewodniczący KO Cezary Tomczyk, potwierdził jednak, że posłowie Koalicji wezmą udział w rozmowach. Podkreślił jednak, że nadal domagają się dyskusji w Sejmie. We wtorek, szef Platformy Obywatelskiej przedstawił pięć postulatów, które zostaną przedstawione premierowi. 

Koalicja będzie żądać utworzenie specjalnego funduszu na walkę z COVID-19 w wysokości 5 mld zł, przeprowadzania 100 tys. testów dziennie, zakupu w trybie interwencyjnym 10 mln szczepionek na grypę a także przedstawienia przez premiera na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu pełnej informacji o stanie służby zdrowia w Polsce.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz