Koronawirus: lekarze rodzinni zaniepokojeni sytuacją w szkołach

14 Października 2020, 9:44 szkoła uczeń

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w polskich szkołach i uważamy, że nadszedł najwyższy czas, aby nie tylko rozważyć, ale… wdrożyć wariant awaryjny” – apelują w piśmie do Premiera Mateusza Morawieckiego lekarze i świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jak podkreślają codziennie są przypadki zakażeń SARS-CoV-2 wśród nauczycieli i uczniów.

Lekarze PPOZ wskazali, że codziennie służby sanitarne informują o kolejnych przypadkach zakażeń SARS-CoV-2 wśród nauczycieli i uczniów. Zdaniem lekarzy PPOZ - przy kilku lub kilkunastu potwierdzonych wynikach dodatnich, zamykanie jednej, czy dwóch klas (na kilkanaście klas w szkole), nie stanowi żadnej ochrony przed zakażeniem.  

Jeśli młodzież przemieszcza się między klasami, pedagodzy spędzają czas w pokoju nauczycielskim, uczą również w kilku oddziałach, to ryzyko rozsiania zakażenia jest ogromne. Jak wiadomo dzieci, które mogą przechodzić infekcję bezobjawowo, są największymi roznosicielami i stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla domowników – uzasadnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

 

Przeorganizować nauczanie

Lekarze przyznają, że zdają sobie sprawę z problemów wynikających z opieki nad dzieckiem do 8. roku życia, jednak ich zdaniem tak należy przeorganizować nauczanie, żeby było jak najbardziej bezpieczne.

Według lekarzy PPOZ, dzieci starsze powinny przejść „na zdalne” nauczanie , a młodsze powinno się „rozproszyć” w klasach tak, żeby miały z sobą jak najmniejszy kontakt.  Proponują też wprowadzenie różnych godziny zajęć.

Czas na wariant awaryjny

"To temat  trudny dla nas wszystkich, ale uważamy,  że najwyższy czas, żeby Ministerstwo Edukacji Narodowej już teraz nie tylko rozważyło, ale wdrożyło wariant awaryjny, gdyż zdrowie Polaków jest wartością najwyższą!" - wskazują lekarze PPOZ.

Pismo w tej sprawie PPOZ skierowało do premiera oraz do wiadomości Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Prezesa NFZ oraz Prezesa NIL.

Źródło: PPOZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz