NFZ: Więcej mobilnych punktów wymazów

15 Października 2020, 15:47

Obecnie funkcjonuje 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak informuje NFZ, codziennie liczba ta rośnie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Tylko ciągu ostatnich 5 dni przybyło w Polsce ponad 20 punktów, a kolejne będą uruchamiane w najbliższym czasie.

Ile punktów jest w regionach?

W łódzkim oddziale wojewódzkim zwiększono niemal dwukrotnie liczbę punktów pobrań. Aktualnie w tym regionie funkcjonują 32 punkty pobrań oraz 6 karetek wymazowych.

Na Mazowszu jest 49 punktów pobrań, w tym w Warszawie - 13. Są one usytuowane w różnych częściach miasta. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych 6 punktów oraz zwiększenie liczby stanowisk, a także wydłużenie czasu pracy obecnie istniejących punktów, tak aby zabezpieczyć potrzeby wszystkich oczekujących pacjentów.

W Krakowie, gdzie również występuje duża liczba zakażeń, od piątku zostaną uruchomione dwa kolejne punkt pobrań: w Krakowie i Krzeszowicach. W kolejnych dniach ma ruszyć także punkt pobrań w Dobczycach (powiat myślenicki). W sumie działać będzie 28 punktów. Ponadto ze względu na dużą liczbę zgłaszających się osób, wszystkie punkty wydłużyły godziny pracy. 

W województwie śląskim funkcjonują obecnie 44 stacjonarne punkty pobrań i 6 mobilnych zespołów wymazowych, które stacjonują w Katowicach, Raciborzu, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie i Rudzie Śląskiej.

Na Podlasiu działają aktualnie 22 punkty pobrań, w tym sześć w Białymstoku. W związku z coraz większym zainteresowaniem wykonywaniem testów, punkty sukcesywnie wydłużają godziny pracy. Od jutra mają zostać także uruchomione mobilne zespoły wymazowe – łącznie 11 zespołów.

Na Dolnym Śląsku jest obecnie 31 punktów pobrań, w samym Wrocławiu - 7. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych dwóch punktów we Wrocławiu oraz w powiecie świdnickim, ząbkowickim, średzkim.

W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje 20 punktów pobrań, po jednym w większości miast powiatowych, po dwa - w Szczecinie i Koszalinie. W ostatnich dniach punkty zmieniły organizację pracy w taki sposób, by aby realnie dostosować się do potrzeb pacjentów, dzięki czemu w zdecydowanej części z nich test można wykonać nie tylko w godzinach porannych, lecz także w godzinach popołudniowych. 

Na Pomorzu są 32 punkty poboru wymazów, a w czwartek uruchomione zostały kolejne dwa (8 punktów znajduje się w Gdańsku, 1 w Sopocie, 4 w Gdyni, 1 w Słupsku, a pozostałe 18 na  terenie województwa). Połowa punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych, przy czym harmonogramy przyjęć ulegają zmianie w przypadku pojawienia się zwiększonej liczby pacjentów.

Jak znaleźć najbliższy punkt?

Wykaz punktów oraz aktualizowana codziennie specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.

Źródło: NFZ

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz