Premier: nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej

15 Października 2020, 17:47
15 Października 2020, 17:47
15 Października 2020, 17:47

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych, które przedstawił w czwartek popołudniu premier Mateusz Morawiecki mają powstrzymać transmisję wirusa przy jednoczesnym zapewnieniu pracy gospodarki w możliwie dużym zakresie. Podstawowe zalecenie, to: zostań w domu. Jakie dodatkowe obostrzenia czekają nas od soboty?

M.Morawiecki podkreślał, że dla rządu nie ma obecnie nic ważniejszego, niż zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. Jak mówił, koronawirus to realne zagrożenie, niebezpieczeństwo dla Polski, ale także we wszystkich krajach Europy i na świecie.

- Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków, a w szczególności osób starszych, które są szczególnie narażone  - wskazywał premier.

- Drugi cel to zapewnienie właściwego funkcjonowania systemu służby zdrowia, jej wydajności. Utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana ochrona miejsc pracy, to kolejny nasz cel - wyliczał. Dodał, że chodzi o rozwój poprzez obronę miejsc pracy i utrzymanie tych gałęzi gospodarki, które mogą działać i w najmniejszym stopniu przekładają się na zagrożenie zakażeniami koronawirusem.

- Nie jesteśmy skazani na wybór: albo brak obostrzeń albo całkowity lock down. Jest droga zdroworozsądkowa, pośrednia, która jednak zakłada szereg obostrzeń i to, że będziemy wszyscy ich przestrzegali - mówił szef rządu. Podał przykład innych państw w Europie, gdzie wprowadzane są bardziej drastyczne rozwiązania.

- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą nas chroniły przed rozprzestrzenianiem się koronawisrusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała - wskazywał.

Jak dodał, "poradziliśmy sobie  z COVID-19 wiosną i możemy poradzić sobie teraz. Według niego, "wygramy tę walkę jeżeli będziemy solidarni".

M. Morawiecki przekonywał, że podstawowe zalecenie, to zostań w domu, więc zalecał pracę z domu, jeżeli ktoś ma taką możliwość, aby ograniczyć kontakty społeczne, które jak wskazał są na takim poziomie, jak przed wybuchem pandemii. Według M.Morawieckiego, "przestaliśmy się dystansować", ale trzeba wrócić do zalecenia: zostań w domu. Apelował o powstrzymanie się również przed udziałem w różnego rodzaju imprezach.

Według niego, wraz z naszymi medykami i ludźmi dobrej woli trzeba zrobić wszystko, aby zachować dystans, dezynfekcję i maseczki.

Nowe obostrzenia

Premier poinformował o nowych obostrzeniach, które będą wprowadzone od soboty w strefach żółtych i czerwonych. 

- W strefie żółtej działalność gastronomiczna będzie możliwa w godz. 6-21. Poza tymi godzinami wydawanie posiłków będzie możliwe tylko na wynos. Podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub do 30 proc. wszystkich miejsc. W imprezach okolicznościowych takich jak wesela czy konselacje od 19.10. będzie mogło wziąć udział maksymalnie w strefie żółtej 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej. Wesela były takim miejscem gdzie bardzo często ludzie się od siebie zakażali. Zgromadzenia osób zostają ograniczone do 25 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia  sportowe będą się odbywały bez publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni po to, aby zmniejszyć transmisję, z którą mamy obecnie do czynienia - wyliczał premier.

Z kolei - jak mówił - w strefie czerwonej wprowadzone zostanie ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych, zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób, szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego, podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub do 30 proc. wszystkich miejsc.

- Musimy przerwać transmisję wirusa za wszelką cenę. Będzie to zależało od przestrzegania przez nas obostrzeń - zaznaczył premier.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz