Minister zdrowia o łóżkach dla pacjentów covidowych

15 Października 2020, 18:39 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

O szerszym wykorzystaniu bazy szpitali powiatowych oraz ewentualnych planach budowy nowych szpitali i powoływania szpitali polowych dla pacjentów covidowych - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, chociaż rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, aby bardziej efektywnie wykorzystać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy, szczególnie  na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. pierwszym poziomem walki z covidem - powiedział minister.

- Ten pierwszy poziom to jest tworzenie izolatki w każdym z tych szpitali, aby przyjmować pacjentów którzy są podejrzani o zakażenie. Chcemy tu wprowadzić nowe rozwiązanie, rozważamy tak na prawdę dwa scenariusze. Pierwszy to optymalizacja regionalna, czyli kilka szpitali w sąsiedztwie będzie dzieliło się funkcjami, tzn. że jedne z nich będą specjalizowały się w funkcji zwalczania covidu, a pozostałe będą zabezpieczały inne leczenie, np. całe oddziały internistyczne w jednym szpitalu zostaną przekształcone na tzw. drugopoziomowe szpitale czy oddziały obserwacyjno-zakaźne - wyjaśnił.

Dodał, że drugi analizowany scenariusz, to przeznaczenie w każdym szpitalu, który ma oddział internistyczny na poziomie powiatowym, co najmniej 20 proc. łóżek na zwalczanie covidu.

Ponadto - jak mówił - rozważana jest możliwość budowania dodatkowych szpitali w woj. małopolskim i  mazowieckim. - Mamy pewną inicjatywę realizowaną na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny, czyli tzw. szpital na Szaserów - mówił i dodał, że chodzi o tzw. szpital modułowy.

- Niezależnie od tego, będziemy chcieli z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania , czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych scenariuszach to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć - stwierdził A. Niedzielski.

Jak zapowiedział, odnosząc się do pytania o wypowiedź wicepremiera J. Sasina o braku woli części środowiska lekarskiego przy COVID19, ministerstwo chce przedłożyć projekt ustawy, który ma zaoferować "rozwiązania, które poprawią sytuację medyków i zdejmą pewne ryzyka związane z walką z covidem, w którą zaangażowani będą nie tylko specjaliści chorób zakaźnych, ale lekarze innych specjalności, być może bardzo odległych od tego, z czym mamy teraz do czynienia".

Klauzula dobrego samarytanina

- Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie i w ramach walki z COVIDem, okresu pandemii, błędy, które będą popełniane nieumyślnie nie będą karane - wyjaśnił minister.

- Inne oczekiwane również przez środowisko rozwiązania. Będziemy chcieli zwiększyć dodatek za pracę przy covidzie dla medyków skierowanych do tej pracy. Będziemy chcieli płacić 175 proc. wynagrodzenia - poinformował.

Zapowiedział, że wszyscy medycy na kwarantannie i zwolnieniu lekarskim z powodu walki z covidem, będą mieli pełną płatność za takie sytuacje.

- Będziemy chcieli też uregulować kilka kompetencji, które dotyczą koordynacji, szczególnie w ratownictwie medycznym, aby uniknąć sytuacji, gdy karetka jeździ między poszczególnymi szpitalami. Koordynator będzie miał przywilej rozstrzygania sporów w postaci decyzji administracyjnej, co pozwala na wyciąganie konsekwencji w przypadku braku rygoru realizacji - podkreślił minister.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do tego pytania o słowa J. Sasina, dziękował wszystkim medykom pracującym przy zwalczaniu CoVID. - Jestem wdzięczny wszystkim medykom, że służą w walce z koronawiurusem. (...) Medycy ci zasługują na najwyższy szacunek - stwierdził. Według niego, nowe regulacje, które będą procedowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu pomogą określić zasady funkcjonowania służby zdrowia w sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy. - Te rozwiązania mają służyć środowisku medycznemu,  ale też społeczeństwu przez odpowiednie procedury, które muszą być wykonywane - stwierdził. Dodał, że solidarność medyków ze społeczeństwem jest fundamentem powodzenia realizacji rządowej strategii. Dziękował medykom i powiedział, że liczy na ich solidarną postawę.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz