Rząd: obowiązek noszenia maseczek będzie zapisany w ustawie

16 Października 2020, 10:07 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Jak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Radiu Plus, zapis dot. obowiązku zakrywania ust i nosa "będzie przeniesiony bezpośrednio do ustawy, po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce".

- Zdania prawników są w tej sprawie podzielone. Jest bardzo duża część prawników, którzy uważają, że obecne rozwiązania są wystarczające - mówił Michał Dworczyk odnosząc się do sytuacji prawnej związanej z noszeniem maseczek.

- Chociaż nasze opinie i analizy wskazują, że to rozwiązanie jest wystarczające, ale żeby uniknąć tej dyskusji przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany - poinformował.

Zapowiedzi dot. ustawowej regulacji noszenia maseczek padały z ust rządzących już kilkukrotnie. Takie rozwiązanie zapowiedział m.in. szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas jednej z jego pierwszych konferencji po objęciu tego urzędu.

Również po ostatnim spotkaniu premiera z opozycją, Mateusz Morawiecki miał zagwarantować, że Rząd poprze projekt ustawy regulujący kwestię noszenia maseczek, którego złożenie zapowiedziała Lewica.

Gdzie obowiązek zakrywania ust i nosa?

Zobacz również: Czy sprzedawca może odmówić obsługi osobie bez maseczki?  

Od soboty 10 października w strefach żółtej i czerwonej noszenie maseczek obowiązuje nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.  

Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy w całym kraju. Maseczki nie obowiązują w przestrzeni leśnej, parkach i podczas uprawiania sportu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz