Resort zdrowia o recepcie na szczepionkę przeciw grypie

16 Października 2020, 15:22 Szczepienia

Recepty na szczepionki, dla których termin realizacji to 30-dni, w związku z istniejącym stanem epidemii (na który nakłada się również nadchodzący okres jesienno-zimowy i związany z nim tzw. „sezon grypowy”), powinny móc być wyjątkowo realizowane również po upływie wskazanego wyżej terminu - wskazuje Ministerstwo Zdrowia.

Resort w piątek wydał komunikat w sprawie możliwości realizacji recept na szczepionki przeciw grypie po upływie terminu ich realizacji.

"Podanie szczepionki najczęściej ogranicza się do jednej aplikacji, a jej warunkiem jest dobry stan zdrowia pacjenta i brak przeciwskazań do zaszczepienia stwierdzony po konsultacji lekarskiej. Mając więc na uwadze, że okres pomiędzy wystawieniem recepty na szczepionkę a jej realizacją, może w obecnych uwarunkowaniach ulec znaczącemu wydłużeniu (np. przez wgląd na czasowe ograniczenie dostępności do szczepionki, czy infekcję pacjenta, która uniemożliwia zaszczepienie i przesuwa ten proces w czasie, wydłużenie czasu na konsultacje lekarską), pacjenci powinni być zaszczepieni nawet pomimo uchybienia ww. terminowi" - wskazuje resort.

Jak dodaje, obecnie znajduje to szczególne uzasadnienie w ochronie zdrowia publicznego.

Jednocześnie Minister Zdrowia rekomenduje i "apeluje, aby w miarę posiadanych możliwości pacjenci zaopatrywali się w szczepionki bezpośrednio przed zaszczepieniem, tj. aby nie wydłużali tego okresu ponad to, co jest obiektywnie konieczne".

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz