Propozycje ministra zdrowia a oczekiwania środowiska

16 Października 2020, 17:16 Lekarze

Minister zdrowia zapowiedział w czwartek znowelizowanie przepisów tak, aby zapewnić większe bezpieczeństwo pracownikom ochrony zdrowia, m.in. wprowadzenie klauzuli dobrego samarytanina czy zwiększenie dodatku za pracę przy COVID. Jak te propozycje ocenia środowisko?

Dobre rozwiązanie na ten szczególny czas

Samorząd lekarski pozytywnie ocenia zapowiedź wprowadzenia klauzuli dobrego samarytanina.

- Jest to odpowiedź na propozycję samorządu lekarskiego, o której mówiliśmy od początku epidemii. Jest to dobre rozwiązanie na ten szczególny czas. Będzie docenione przez cały personel medyczny, który jest obecnie na pierwszej linii walki z koronawirusem. Teraz czekamy, aby ta zapowiedź miała swoje odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach - komentuje dla Polityki Zdrowotnej Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Niezależnie od tego toczą się prace nad rozwiązaniem systemowym tak zwanym systemem no-fault, który ma na celu ograniczenie występowania zdarzeń niepożądanych. W razie błędu, pacjent ma prawo do szybkiego i godziwego odszkodowania, szybkiej rehabilitacji czy wdrożenia odpowiedniej terapii, a jednocześnie uwagę skupia się nie tyle na poszukiwaniu winnego, ile na wyeliminowaniu okoliczności, sytuacji, rozwiązań systemowych, które doprowadziły do zdarzenia. Chodzi o to, by w przyszłości nie doszło do jego powtórzenia - dodaje A. Matyja.

 

Zadbać o kadry medyczne

Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP podkreśla w rozmowie z Polityką Zdrowotną, że kadry powinny być priorytetem rządu i powinno się o nie zadbać zwłaszcza w tej chwili, ponieważ są one podstawą opieki nad pacjentem.

Tymczasem jak mówiła, można już w środowisku pielęgniarek obserwować niepokojącą sytuację, że pielęgniarki które nabywają prawa emerytalne i wcześniej deklarowały pozostanie w zawodzie, decydują się jednak na odejście z pracy, "bo są przemęczone, zniechęcone, a poza tym, widzą i czują, że nie ma żadnej zachęty dla nich".

-  Należałoby zadbać o to, aby pozostały w zawodzie szczególnie w tej sytuacji epidemii i wykorzystać ten potencjał, to doświadczenie, aby zasilić w tak trudnej sytuacji szeregi naszych kadr medycznych - podkreśla wiceprezes Rady.

– Mówi się tylko o brakach lekarzy, ale na kwarantannie przebywa także wiele pielęgniarek i to narasta, wiec ta dostępność do opieki może być bardzo ograniczona – stwierdziła.

O krok z tyłu

Pytana o ocenę zapowiedzi ministra dotyczących rozwiązań dla medyków, oceniła, że "ze wszystkim jesteśmy o krok z tyłu, ponieważ Naczelna Rada Lekarska już dawno składała propozycję dot. klauzuli dobrego samarytanina. Jak mówiła wiceprezes NRPiP, "to dobre rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska'.

Jako „bardzo słuszne” oceniła też podniesienie dodatku za pracę przy COVID, ponieważ stanowi to formę zachęty. – To bardzo dobry ruch pana ministra -  dodała. Pozytywnie odniosła się też do propozycji płacenia medykom zasiłku chorobowego w wysokości nie 80 proc., ale 100 proc. wynagrodzenia za kwarantannę. Przypomniała, że rozwiązanie takie wprowadzone tymczasowo na początku epidemii wygasło 4 września br., jednak epidemia jeszcze się nie skończyła.

Kiedy projekt ustawy?

Projekt nowelizacji przepisów ma się dopiero pojawić. Na wtorek planowane jest dodatkowe posiedzenie Sejmu, gdzie premier przedstawi informację o stanie państwa w sytuacji pandemii. Prócz informacji premiera, jak wynika z ostatnich doniesień, porządek obrad może zostać uzupełniony o przepisy usprawniające koordynację służb medycznych czy ustawową regulację dotyczącą noszenia maseczek (Rząd: obowiązek noszenia maseczek będzie zapisany w ustawie)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz