Nowe obostrzenia od soboty

17 Października 2020, 11:12 maska maseczka koronawirus covid pandemia epidemia

Od soboty w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia w zależności od strefy, m.in. zawieszona została działalność basenów i siłowni, zmieniły się zasady działania restauracji i barów, a w sklepach - w strefie czerwonej obowiązują limity klientów. 

Od soboty rząd wprowadził nowe narzędzia do walki z koronawirusem, a w zależności od rozwoju sytuacji, nie wyklucza kolejnych ograniczeń "aby ratować zdrowie i życie Polaków".

Zgodnie z obowiązującymi od soboty restrykcjami, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej, lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6.00-21.00. Zajęty może być tylko co drugi stolik w restauracji czy barze. Po godz. 21.00 istnieje możliwość wyłącznie zamówienia posiłków na wynos.

Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej nowe obostrzenia dotyczą liczby pasażerów w transporcie publicznym. Od soboty w obu tych strefach zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Ponadto zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni, a wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności. Natomiast wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25 proc. widowni.

W czerwonej strefie obostrzenia dotyczą też handlu; w sklepach o powierzchni do 100 m kw. - może jednocześnie przebywać do 5 klientów na jedną kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.

 Przypomnijmy, że jeżeli chodzi o handel to od czwartku obowiązują już godziny dla seniorów. W godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Kolejne obostrzenia będą obowiązywać od poniedziałku i dotyczą imprez okolicznościowych. W strefie żółtej w weselach i innych uroczystościach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 gości. Ponadto zabroniona jest zabawa taneczna. Z koeli w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych jak m.in. wesela, konsolacje.

Warto podkreślił, że obecnie strefa żółta to cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej, których od soboty jest 152, w tym 11 miast wojewódzkich m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Chełm, Lublin, Zamość.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz